Member of Parliament



HON. ALEXANDER ROOSEVELT HOTTORDZE

MP for Central Tongu Constituency, Volta Region.

Hometown:MAFI-KUMASE
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:MBA (ONGOING) (UNIVERSITY OF CAPE COAST)

MA (UNIVERSITY OF SOCIAL STUDIES)

BA (HONS) (UNIVERSITY OF CAPE COAST)

Date of Birth:Friday, 9th May, 1969
Religion:Christian

Member of the following Parliaments:

Employment

SENIOR ADMINISTRATIVE MANAGER,2009-2016 (MINISTRY OF HEALTH)

LIAISON OFFICER,1995-2002 (NATIONAL MOBILIZATION PROGRAM)






Committees

Health Committee
Poverty Reduction Strategy Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Wednesday, 3rd July, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 15th February, 2019 - Ministry for Health
2. 6th June, 2018 - Ministry for Health
3. 30th May, 2018 - Ministry for Health
4. 23rd May, 2018 - Ministry for Energy