GHANAIANS ASKED TO REFLECT ON REPUBLIC DAY – TERTIARY EDUCATION MUST BE MADE ACCESSIBLE TO QUALIF

Hon. Sophia Karen Akuaku, MP for Domeabra Obom Constituency has asked Ghanaians to re-kindle the spirit of self-determination, selflessness and patriotism that enabled our forbears attain independence and subsequently republican status in 1960. She made the statement in commemoration of Ghana’s 57th anniversary as a Republic which falls on July 1, 2017.

Read more
Other news items

P

D

H

Order Paper - Thursday, 27th July, 2017

Thursday, 27th July, 2017

Wednesday, 26th July, 2017

Tuesday, 25th July, 2017

Friday, 21st July, 2017

IN THE FIRSTSESSION OF THE SEVENTHPARLIAMENTOF THE FOURTH REPUBLIC OF GHANA

VOTES AND PROCEEDINGS

MINUTES OF THE THIRTY-FIFTH SITTING OF THE SECOND MEETING OF PARLIAMENT

 WEDNESDAY, 26TH JULY, 2017

 

 

 

 

 

1.               The House metat a quarter before one o’clock in the afternoon.   Prayers were read.  TheRt. Hon.Speaker took the Chair.

 

2.               The following Hon. Members were present:

 


1.        

Abass, Ridwan Dauda

(SissalaEast)

2.        

Abban, Alexander Kodwo Kom

(Gomoa West)

3.        

Abdul-Aziz, Mohammed

(Mion)

4.        

Ablakwa, Samuel Okudzeto

(NorthTongu)

5.        

Aboagye, Daniel Okyem

(Bantama)

6.        

Aboagye, Kwadwo Nyanpon

(Biakoye)

7.        

Aboagye-Gyedu, Kingsley

(Bibiani-Anhwiaso-Bekwai)

8.        

Acheampong, Kwame Seth

(Mpraeso)

9.        

Ackah, Peter Yaw Kwakye

(AmenfiCentral)

10.     

Ackah, Stephen M. E. K.

(Suaman)

11.     

Ackuaku, Sophia Karen

(Domeabra/Obom)

12.     

Adam, Mutawakilu

(Damongo)

13.     

Adamah, Patrick Al-Hassan

(SissalaWest)

14.     

Adjei, Felicia

(KintampoSouth)

15.     

Adomako-Mensah, Alex

(SekyereAframPlains)

16.     

Adongo, Isaac

(BolgatangaCentral)

17.     

Adu, Johnson Kwaku

(AhafoAnoSouthWest)

18.     

Adu-Gyamfi, Mercy

(Akwatia)

19.     

Adutwum, Yaw Osei (Dr)

(Bosomtwe)

20.     

Afenyo-Markin, Alexander Kwamena

(Effutu)

21.     

Afful, Eric

(AmenfiWest)

22.     

Afful, Yaw

(JamanSouth)

23.     

Afotey-Agbo, Joseph Nii Laryea

(Kpone-Katamanso)

24.     

Afriyie, Kwaku (Dr.)

(Sefwi-Wiawso)

25.     

Afriye, Nana Ayew (Dr.)

(Effiduase/Asokore)

26.     

Afriyie, Nana Akua Owusu

(AblekumaNorth)

27.     

Agalga, James

(BuilsaNorth)

28.     

Agbeve, Charles

(Agotime-Ziope)

29.     

Agbodza, Kwame Governs

(Adaklu)

30.     

Agyarko, Emmanuel Kyeremanteng

(AyawasoWestWuogon)

31.     

Agyekum, Alex Kofi

(Mpohor)

32.     

Ahi, Sampson

(Bodi)

33.     

Ahiafor, Bernard

(Akatsi South)

34.     

Aidoo, William Owuraku

(AfigyaKwabreSouth)

35.     

Akandoh, Kwabena Mintah

(Juaboso)

36.     

Alalzuuga, Albert Akuka

(Garu)

37.     

Alhassan, Bashir Fuseini (Alhaji)

(Sagnarigu)

38.     

Alhassan, Mumuni

(SalagaNorth)

39.     

Alhassan, Sualihu Dandaawa

(Karaga)

40.     

Alorwu-Tay, Angela Oforiwa

(AfadzatoSouth)

41.     

Amankwah, Collins Owusu

(ManhyiaNorth)

42.     

Amenga-Etego, Rudolf Nsorwinne

(Chiana/Paga)

43.     

Ameyaw-Cheremeh, Kwasi

(SunyaniEast)

44.     

Amoah, Robert Kwasi

(Achiase)

45.     

Amoakoh, Nana

(UpperDenkyiraEast)

46.     

Ampem, Thomas Nyarko

(Asuogyaman)

47.     

Ampofo, Twumasi Kwame

(SeneWest)

48.     

Andah, George Nenyi Kojo

(Awutu-SenyaWest)

49.     

Anhwere, Emmanuel Agyei

(Atwima-NwabiagyaSouth)

50.     

Anim, Moses

(Trobu)

51.     

Antwi, Eugene Boakye

(Subin)

52.     

Anyimadu-Antwi, Kwame

(AsanteAkimCentral)

53.     

Apaak, Clement A.

(BuilsaSouth)

54.     

Appiah-Kubi, Andy Kwame

(AsanteAkimNorth)

55.     

Appiah-Kubi, Kojo (Dr)

(AtwimaKwanwoma)

56.     

Appiah-Pinkrah, Kwabena

(Akrofuom)

57.     

Asafu-Adjei, Kwame

(Nsuta-KwamangBeposo)

58.     

Asamoa, Yaw Buaben

(Adentan)

59.     

Asante-Boateng, Kwaku

(AsanteAkimSouth)

60.     

Asemanyi, Kojo

(GomoaEast)

61.     

Asiamah, Andrew Amoako

(Fomena)

62.     

Asiamah, Isaac Kwame

(Atwima-Mponua)

63.     

Asiamah, Kwabena Amankwa

(FanteakwaNorth)

64.     

Assibey-Yeboah, Mark (Dr)

(NewJuabenSouth)

65.     

Atta-Mills, Samuel

(Komenda/Edina/Eguafo/Abrem)

66.     

Awuah, Ignatius Baffour

(SunyaniWest)

67.     

Ayamba, Laadi Ayii (Ms)

(Pusiga)

68.     

Ayariga, Mahama

(BawkuCentral)

69.     

Ayisi, Barbara Asher

(CapeCoastNorth)

70.     

Baba, Benson Tongo

(Talensi)

71.     

Banda, Ben Abdallah

(OffinsoSouth)

72.     

Basoah, Philip

(Kumawu)

73.     

Bawa, Edward Abambire

(Bongo)

74.     

Boakye-Yiadom, Patrick (Dr.)

(Obuasi East)

75.     

Boamah, Patrick Yaw

(OkaikweiCentral)

76.     

Boateng, Ama Pomaa (Ms)

(Juaben)

77.     

Bobie, Evans Opoku

(AsunafoNorth)

78.     

Bogyako-Saime, Patrick

(AmenfiEast)

79.     

Boniface, Abu-Bakar Saddique

(Madina)

80.     

Botchwey, Shirley Ayorkor (Ms)

(Anyaa/Sowutuom)

81.     

Boye, Bernard Okoe (Dr.)

(Ledzokuku)

82.     

Braimah, Muhammad Bawah

(Ejura-Sekyedumase)

83.     

Braimah, Salifu Adam

(SalagaSouth)

84.     

Brako, Kofi

(TemaCentral)

85.     

Chiwitey, Andrew Dari

(Sawla/Tuna/Kalba)

86.     

Codjoe, Francis Kingsley Ato

(Ekumfi)

87.     

Dafeamekpor, Rockson-Nelson Etse Kwami

(SouthDayi)

88.     

Dahah, Joseph Benhazin

(AsutifiNorth)

89.     

Dakura, Francis Bawaana (Dr.)

(Jirapa)

90.     

Darko, Ohene Assifo

(UpperWestAkim)

91.     

Dauda, Collins (Alhaji)

(AsutifiSouth)

92.     

Dei, Joyce Adwoa Akoh

(Bosome-Freho)

93.     

Djornobuah, Alex Tetteh

(SefwiAkontombra)

94.     

Donkoh, Elvis Morris

(Abura-Asebu-Kwamankese)

95.     

Donkor, Kwabena (Dr.)

(PruEast)

96.     

Duker, George Mireku

(Tarkwa-Nsuaem)

97.     

Effah, Anthony

(Asikuma/Odoben/Brakwa)

98.     

Etu-Bonde, Kwasi

(KintampoNorth)

99.     

Eyiah, Naana

(GomoaCentral)

100. 

Forson, Cassiel Ato Baah

(Ajumako/Enyan/Essiam)

101. 

Fuseini, Inusah Abdulai B. (Alhaji)

(TamaleCentral)

102. 

Gunu, Muhammed Abdul-Samed

(Savelugu)

103. 

Gyamfi, Emmanuel Akwasi

(Odotobri)

104. 

Gyan-Baffour, George Yaw (Prof)

(Wenchi)

105. 

Gyarko, Martin Oti

(TechimanNorth)

106. 

Gyato, Michael Yaw

(KrachiEast)

107. 

Halidu, Ali Maiga

(DormaaWest)

108. 

Hammond, Kobina Tahir

(AdansiAsokwa)

109. 

Hayford, Ekow

(Mfantseman)

110. 

Heloo, Bernice Adiku (Mrs) (Dr)

(Hohoe)

111. 

Hottordze, Alexander Roosevelt

(CentralTongu)

112. 

Humado, Clement Kofi

(Anlo)

113. 

Ibrahim, Abdul-Rauf Tanko

(Yagaba/Kubori)

114. 

Ibrahim, Ahmed

(Banda)

115. 

Iddrisu, Haruna

(TamaleSouth)

116. 

Issah, Fuseini

(OkaikweiNorth)

117. 

Jabanyite, Samuel Abdulai

(Chereponi)

118. 

Jajah, Yussif Issaka

(AyawasoNorth)

119. 

Jinapor, John Abdulai

(Yapei/Kusawgu)

120. 

Kankam, Kennedy Kwasi

(Nhyiaeso)

121. 

Karbo, A. N-Yoh Puowele Abayifaa

(Lawra)

122. 

Kini, Geoffrey

(NkwantaSouth)

123. 

Konadu-Yiadom, Charles

(NkoranzaSouth)

124. 

Koomson, Mavis Hawa (Mrs)

(Awutu-SenyaEast)

125. 

Kpodo, Benjamin Komla

(HoCentral)

126. 

Kuganab-Lem, Robert Baba (Dr.)

(Binduri)

127. 

Kum, Ebenezer Kojo

(AhantaWest)

128. 

Kwarteng, Kwaku Agyeman

(ObuasiWest)

129. 

Kwetey, Fifi Fiavi Franklin

(KetuSouth)

130. 

Kyei Baffour, Eyiah

(LowerWestAkim)

131. 

Kyei-Mensah-Bonsu, Osei

(Suame)

132. 

Mahama, Alima

(Nalerigu/Gambaga)

133. 

Mahama, Naser Toure

(AyawasoEast)

134. 

Mahama, Shaibu

(Daboya/Mankarigu)

135. 

Majisi, John

(KrachiNchumuru)

136. 

Marfo, Emmanuel (Dr.)

(Oforikrom)

137. 

Marfo, Nana Amaniampong

(AfigyaKwabreNorth)

138. 

Mensah, Abena Durowaa

(AssinNorth)

139. 

Mensah, Betty Nana Efua Krosbi

(AframPlainsNorth)

140. 

Mensah, Francisca Oteng

(KwabreEast)

141. 

Mensah, Isaac Adjei

(WassaEast)

142. 

Mensah, Joseph

(Kwesimintsim)

143. 

Mercer, Andrew Kofi Egyapa

(Sekondi)

144. 

Mohammad,  Habibu Tijani (Alhaji)

(Yendi)

145. 

Mohammed,  Masawud (Alhaji)

(PruWest)

146. 

Morrison, Cynthia Mamle (Mrs)

(AgonaWest)

147. 

Mubarak, Ras

(Kumbungu)

148. 

Muniru, Abdul Aziz

(Akan)

149. 

Muntaka, Mohammed-Mubarak (Alhaji)

(Asawase)

150. 

Naabu, Joseph Bipoba

(Yunyoo)

151. 

Napare, Dominic

(SeneEast)

152. 

Nawaane, Mark Kurt (Dr)

(Nabdam)

153. 

Nartey, Ebenezer Nii Narh

(AblekumaCentral)

154. 

Norgbey, Ernest Henry

(Ashaiman)

155. 

Nsowah-Djan, Samuel

(UpperDenkyiraWest)

156. 

Ntoso, Helen Adjoa

(KrachiWest)

157. 

Ntow, Mathias Kwame

(Aowin)

158. 

Nuamah, Samiu Kwadwo (Dr)

(Kwadaso)

159. 

Nyindam, Matthew

(Kpandai)

160. 

Ocloo, Linda Obenewaa Akweley

(Shai-Osudoku)

161. 

Odoom, Abraham Dwuma

(TwifoAttiMorkwa)

162. 

Odotei, Vincent Sowah

(DadeKotopon)

163. 

Oduro, Derek (Maj. [Rtd])

(NkoranzaNorth)

164. 

Oduro, George Boahen

(NewEdubiase)

165. 

Ogajah, Thomas Donkor

(Wulensi)

166. 

Opare-Ansah, Frederick

(Suhum)

167. 

Opoku, Eric

(AsunafoSouth)

168. 

Oppong-Nkrumah, Kojo

(Ofoase/Ayirebi)

169. 

Osei, Anthony Akoto  (Dr)

(OldTafo)

170. 

Osei, Gabriel

(Tain)

171. 

Osei, John Frimpong

(Abirem)

172. 

Osei-Asare, Abena (Mrs)

(AtiwaEast)

173. 

Osei-Owusu, Eric

(AframPlainsSouth)

174. 

Osei-Owusu, Joseph

(Bekwai)

175. 

Oti, John Kwabena Bless

(NkwantaNorth)

176. 

Otuteye, Christian Corletey

(Sege)

177. 

Owusu-Aduomi, Kwabena

(Ejisu)

178. 

Owusu-Ekuful, Ursula G. (Mrs)

(AblekumaWest)

179. 

Prempeh, Freda Akosua O. (Ms)

(TanoNorth)

180. 

Quarm, Joseph Albert

(Manso-Nkwanta)

181. 

Quartey, Henry

(AyawasoCentral)

182. 

Quashigah, Richard Mawuli Kwaku

(Keta)

183. 

Ricketts-Hagan, George Kweku

(CapeCoastSouth)

184. 

Saad, Habib

(Bortianor-NgleshieAmanfro)

185. 

Sabi, William Kwasi

(DormaaEast)

186. 

Safo, Sarah Adwoa (Ms)

(Dome/Kwabenya)

187. 

Sandaare, Sebastian Ngmenenso (Dr)

(Daffiama/Bussie/Issa)

188. 

Sanid, Suleman Adamu

(AhafoAnoNorth)

189. 

Sarpong, Kwaku Ampratwum

(Mampong)

190. 

Sekyere, Benjamin Yeboah

(TanoSouth)

191. 

Siaka, Stevens

(JamanNorth)

192. 

Sowah, Della (Mrs)

(Kpando)

193. 

Sulemana, Yusif

(Bole/Bamboi)

194. 

Tawiah, Augustine

(BiaWest)

195. 

Terlabi, Ebenezer Okletey

(LowerManyaKrobo)

196. 

Tetteh, Joycelyn

(NorthDayi)

197. 

Titus-Glover, Daniel Nii Kwartei

(TemaEast)

198. 

Tuferu, Mohammed Hardi

(Nanton)

199. 

Umar, Alhassan

(Zabzugu)

200. 

Vanderpuije, Alfred Okoe

(AblekumaSouth)

201. 

Vanderpuye, Edwin Nii Lantey

(Odododiodioo)

202. 

Wireko-Brobby, Bright

(HemangLowerDenkyira)

203. 

Woyome, Kobena Mensah

(SouthTongu)

204. 

Yiadom-Boachie, Henry Yeboah

(TechimanSouth)


3.               The following Hon. Members wereabsent with permission:

 


1.        

Agyeman-Manu, Kwaku

(DormaaCentral)

2.        

Ahenkorah, Kingsley Carlos

(TemaWest)

3.        

Amoakohene, Kofi

(Atebubu/Amantin)

4.        

Ashiamah, Daniel Kwesi

(Buem)

5.        

Avedzi, James Klutse

(KetuNorth)

6.        

Bayon, Godfrey Tangu

(WaEast)

7.        

Kpemka, Joseph Dindiok

(Tempane)

8.        

Nortsu-Kotoe, Peter

(AkatsiNorth)

9.        

Pelpuo, Abdul-Rashid Hassan (Dr)

(WaCentral)


 


4.               The following Hon. Members were absent:

 


1.        

Aboagye, George Kwame

(Asene/Akroso/Manso)

2.        

Acheampong, Bryan

(Abetifi)

3.        

Acheampong, Richard

(BiaEast)

4.        

Adda, Joseph Kofi

(NavrongoCentral)

5.        

Addo, Yaw Frimpong

(Manso-Adubia)

6.        

Adjei, Kwasi Boateng

(NewJuabenNorth)

7.        

Adongo, Frank Fuseini

(Zebilla)

8.        

Afeku, Catherine Abelema

(EvalueAjomoroGwira)

9.        

Agyapong, Ken Ohene

(AssinCentral)

10.     

Agyeman-Rawlings, Zanetor (Dr)

(KlotteyKorle)

11.     

Agyenim-Boateng, Kwaku

(BerekumWest)

12.     

Akyea, Samuel Atta

(AbuakwaSouth)

13.     

Amoah, Osei Bonsu

(AkwapimSouth)

14.     

Amoako-Attah, Kwasi

(AtiwaWest)

15.     

Amoatey, Magnus Kofi

(YiloKrobo)

16.     

Annoh-Dompreh, Frank

(Nsawam-Adoagyiri)

17.     

Appiagyei, Patricia (Ms)

(Asokwa)

18.     

Arthur, Ahmed

(OkaikweiSouth)

19.     

Asiamah-Adjei, Nana Dokua

(AkwapimNorth)

20.     

Ayeh-Paye, Samuel

(Ayensuano)

21.     

Ayine, Dominic Akuritinga (Dr)

(BolgatangaEast)

22.     

Bagbin, Alban Sumana Kingsford

(Nadowli/Kaleo)

23.     

Bambangi, Sagre (Dr.)

(Walewale)

24.     

Bedzrah, Emmanuel Kwasi

(HoWest)

25.     

Bintin, Charles Binipom

(Saboba)

26.     

Boar, Solomon Namliit

(Bunkpurugu)

27.     

Botwe, Daniel

(Okere)

28.     

Buah, Emmanuel Armah-Kofi

(Ellembele)

29.     

Chireh, Joseph Yieleh

(WaWest)

30.     

Cudjoe Ghansah, Comfort Doyoe (Mrs)

(Ada)

31.     

Cudjoe, Joseph

(Effia)

32.     

Darfour, Eric Kwakye

(Nkawkaw)

33.     

Darko-Mensah, Kwabena Okyere

(Takoradi)

34.     

Dery, Ambrose

(Nandom)

35.     

Dery, Edward Kaale-Ewola

(Lambussie/Karni)

36.     

Essien, Paul

(Jomoro)

37.     

Fordjour, John Ntim (Rev.)

(AssinSouth)

38.     

George, Samuel Nartey

(Ningo-Prampram)

39.     

Ghartey, Joe

(Esikadu/Ketan)

40.     

Iddi, Ziblim

(Gushegu)

41.     

Laryea, Emmanuel Nii Okai

(Amasaman)

42.     

Manu-Adabor, Francis

(AhafoAnoSouthEast)

43.     

Mensah, Tina Gifty Naa Ayeley

(WeijaGbawe)

44.     

Nitiwul, Dominic Bingab Aduna

(Bimbilla)

45.     

Nkansah-Boadu, Mavis

(Afigya-SekyereEast)

46.     

Ntim, Augustine Collins

(OffinsoNorth)

47.     

Ohemeng-Tinyase, Kwabena

(Kade)

48.     

Okyere-Agyekum, Kofi

(FanteakwaSouth)

49.     

Osei, Kennedy Nyarko

(AkimSwedru)

50.     

Oteng-Gyasi, Barbara

(Prestea/Huni-Valley)

51.     

Owusu-Bio, Benito

(Atwima-NwabiagyaNorth)

52.     

Panford, Ato

(Shama)

53.     

Prempeh, Matthew Opoku (Dr)

(ManhyiaSouth)

54.     

Quaittoo, William Agyapong

(AkimOda)

55.     

Quaye, Elizabeth Afoley

(Krowor)

56.     

Sawyerr, Queenstar Pokua (Mrs)

(AgonaEast)

57.     

Sayibu, Suhuyini Alhassan

(TamaleNorth)

58.     

Suhuyini, Wahab Wumbei (Alhaji)

(Tolon)

59.     

Tampi, Simon Acheampong

(Tatale/Sanguli)

60.     

Tetteh, Joseph

(UpperManyaKrobo)

61.     

Twum-Ampofo, Gifty

(AbuakwaNorth)

62.     

Twum-Nuamah, Kwabena (Dr)

(BerekumEast)


 

 

 

 

 

 

5.               CORRECTION OF VOTES AND PROCEEDINGS OF THE THIRTY-FOURTH SITTING HELD ON TUESDAY, 25TH JULY, 2017

 

i.            Page 7, item 4, paragraph 8, delete“Amenga-Etego, Rudolf Nsorwinne (Chiana/Paga)” and add same to the list of Hon. Members present.

 

ii.           Page 8, paragraph 40, delete“Quashigah, Richard Mawuli Kwaku (Keta)” and add same to the list of Hon. Members present.

 

The Votes and Proceedings as corrected were adopted as the true record of proceedings.

 

6.               The Official Report of the Thirty-Second Sitting held on Thursday, 20th July, 2017 was also adopted as the true record of proceedings.

 

7.               The following Question was withdrawn by the Hon. Member in whose name the Question stoodas same was inadvertently misdirected to the Minister for Gender, Children & Social Protection:

 

*74        Mr. Richard Mawuli Kwaku Quashigah (Keta)

 

The Rt. Hon. Speaker thanked the Hon. Minister for attending upon the House in readiness to respond to the Question.

 

              The Rt. Hon. Speaker withdrew from the Chair

              at 1:30 pm.

              The Hon. First Deputy Speaker took the Chair.

 

8.               The Hon. Member for Ledzokuku, Dr. Bernard Okoe Boye made a statement on the attacks by criminal armed gangs on personnel of the National Patrol Department of the Ghana Police Service in the performance of their duties and urged Government to equip thepoliceto effectively discharge their duties.

9.               The Hon. Member for North Tongu, Mr. Samuel Okudzeto Ablakwapaid tribute in memory of the late Dumega Raymond Kodzo Okudzeto, an astute businessman, politician, philanthropist and elderly statesman of the Anlo Traditional State.

 

10.           The Hon. Member for Ablekuma Central, Mr. Ebenezer Nii Narh Nartey made a statement on the poor maintenance culture on Government properties across the country and called on Government to take steps to address the matter.

 

11.           The Hon. Majority Leader and Minister for Parliamentary Affairs, Mr. Osei Kyei-Mensah-Bonsu on behalf of the Attorney-General & Minister for Justiceand Minister for Zongo & Inner City Development and by leave of the Hon. First Deputy Speaker and the House, withdrew the following Bills which were presented and read the first time on Tuesday, 18th July, 2017:

 

                    i.            Office of the Special Prosecutor Bill, 2017

 

                  ii.            Zongo Development Fund Bill, 2017

 

The Hon. First Deputy Speaker accordingly withdrew the referrals to the Committees on Constitutional, Legal & Parliamentary Affairs and Local Government & Rural Development and Finance respectively.

 

                          Sitting suspended at 2:10 pm.

                          Sitting resumed at 3:50 pm.

 

12.MOTION

 

That this House do now adjourn.

 

(Moved by the Hon. Majority Leader, Mr. Osei Kyei-Mensah-Bonsu and seconded by the Hon.Minority Leader, Mr. Haruna Iddrisu)

 

                        Question put and agreed to

13.ADJOURNMENT


 


And atfive minutes before four o’clock in the afternoonthe House was adjournedtill Thursday next at twelve noon.

 

 

 

 

              EMMANUEL ANYIMADUPROF.  MICHAEL AARON OQUAYE

Clerk                        Speaker

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S U P P L E M E N T

 

COMMITTEE ON FOOD, AGRICULTURE AND COCOA AFFAIRS

 

1.      Opening

 

The Committee met on Tuesday, 25th July, 2017 at 2:00 pm and discussed with officials of the Ministry of Food And Agriculture the incidence of Fall Armyworms.

 

The Hon. Chairman, Mr. Kwame Asafu-Adjei presided.

 

2.      Attendance

 

The following Hon. Members were present:

 

i.                    Mr. Abraham Dwuma Odoom

ii.                  Mr. Matthew Nyindam

iii.                Mr. George Nenyi Kojo Andah

iv.                Mr. Ali Maiga Halidu

v.                  Mrs. Joyce Adwoa Akoh Dei

vi.                Mr. Vincent Sowah Odotei

vii.              Mr. Eric Opoku

viii.            Mr. Samuel Abdulai Jabanyite

ix.                Mr. Kwasi Etu-Bonde

x.                  Dr. Dominic Akuritinga Ayine

 

3.      In Attendance

                                                           

           i.            Mr. Emmanuel Agyei Anhwere         Hon. MP

         ii.            Mr. Bernard Ahiafor                          “

       iii.            Mr. William Agyapong Quaittoo       Hon. MP & Deputy Minister

forFood  and Agriculture 

       iv.            Mr. Harrison G. Opoku                     Ministry of Food and

Agriculture

         v.            Mr. Ebenezer Aboagye                      “

       vi.            Mr. Seth Osei-Akoto                         “

     vii.            Ms. Anita Quartey-Papafio               Clerk to the Committee

   viii.            Mrs. Gifty Jiagge-Gobah                   Assistant Clerk

       ix.            Ms. Edith Machieri                            Parliamentary Service

         x.            Ms. Gifty Ofori                                 “

       xi.            Ms. Hagar Arhin                                “

 

4.      Closing

 

The meeting was adjourned at 4:30 pm.

 

 

COMMITTEE ON MINES AND ENERGY

 

1.         Opening

 

The Committee met on Wednesday, 26th   July, 2017 at 11:10am and held discussions with officials of the Ghana National Gas Company on its 2016 performance and outlook for 2017.

 

The Hon.  Chairman, Mr. Emmanuel Akwasi Gyamfi presided.

 

 

 

 

 

2.         Attendance

 

The following Hon. Members were present:

 

i.                    Mr. George Mireku Duker

ii.                  Mr. Moses Anim

iii.                Mr.Patrick Bogyako-Saime

iv.                Ms. Freda Akosua O. Prempeh

v.                  Mr. John Frimpong Osei

vi.                Dr. Samiu Kwadwo Nuamah

vii.              Mr. Mutawakilu Adam

viii.            Mrs. Della Sowah

ix.                Mr. Edward Abambire Bawa

x.                  Mr. Naser Toure Mahama

xi.                Mr. John Abdulai Jinapor

3.        In Attendance

 

i.                    Dr. Ben Asante                  ChiefExecutiveOfficer,

                                                      GhanaNationalGas

                                                      Company

ii.                  Mr. Emmanuel Essel         HeadofFinance,

                                                      GhanaNationalGas

                                                      Company

iii.                Mr. Rene Nelson                           GhanaNationalGas

                                                      Company

iv.                Ms. Augustina Osei                      “

v.                  Mr. Samuel Okyere                       “

vi.                Mr. Kofi Menkah                          Assistant Clerk

vii.              Mr. Cephas Egbofome                  Assistant Research Officer

viii.            Mrs. Regina V. Glover                  Parliamentary Service

ix.                Ms. RhodalineThompson             

x.                  Ms. Nora Twum-Antwi                “         

xi.                Mr. OseiHerman                           “

xii.              Mr. BernardOwusu-Ansah           “

 

4.         Closing

 

The meeting was adjouned at 1:15 pm.

 

COMMITTEE OF THE WHOLE

.

1.         Opening

           

The House sat in Committee on Wednesday, 26th July, 2017 at 2:30 pm and was briefed by the Chairperson of the Electoral Commission on the total amount collected from media representatives for covering the 2016 General Elections as well as replacement for lost/misplaced Voters’ ID Cards and how these amounts have been applied.

 

The Hon. First Deputy Speaker and Chairman, Mr. Joseph Osei-Owusu presided.

 

2.         InAttendance

 

i.          Mrs. Charllote Osei                 Chairperson, Electoral

Commission (EC)

ii.         Alhaji Amadu Sulley              Deputy Commissioner

(Operations)

iii.        Hajia Sa-adatu Maida             Member

iv.        Mr. Samuel Boadu                  Director, H/R - EC     

v.         Mr. Samuel Tettey                  Director, Electoral Services,

EC

            vi.       Mr. Eric Dzakpasu                   Director of Communications,

            EC                  

3.         Closing

 

            The meeting was adjourned at 3:50 pm.

Wednesday, 26th July, 2017

Tuesday, 25th July, 2017

Friday, 21st July, 2017

Thursday, 20th July, 2017




MULTIMEDIA