Member of Parliament



HON. DOMINIC BINGAB ADUNA NITIWUL

MP for Bimbilla Constituency, Northern Region.

Hometown:CHAMBA
Party:New Patriotic Party (Majority)
Education:LLM (UNIVERSITY OF WESTMINSTER, LONDON)

MBA (UNIVERSITY OF WALES (GLAMORGAN))

B.ED (UNIVERSITY OF EDUCATION WINNEBA)

TEACHER'S CERT 'A' (AKROKERRI TRAINING COLLEGE)

Date of Birth:Friday, 4th November, 1977
Religion:CHRISTIAN

Member of the following Parliaments:

Employment

DEPUTY MINORITY LEADER,2013-2016 (PARLIAMENT OF GHANA)






Committees

Roads and Transport Committee
House Committee
Appointments Committee
Committee of Selection Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Wednesday, 6th November, 2019

Proceedings of Wednesday, 3rd July, 2019

Proceedings of Wednesday, 29th May, 2019

Proceedings of Tuesday, 13th March, 2018

Contributions: Questions and Statements (Audio)