Member of Parliament



HON. JOSEPH OSEI-OWUSU

MP for Bekwai Constituency, Ashanti Region.
Hometown:BEKWAI-ASH
Party:New Patriotic Party (Majority)
Education:EMGL (GIMPA)

BARRISTER AT LAW (GHANA SCHOOL OF LAW)

B. A. (HONS) (UNIVERSITY OF GHANA)

Date of Birth:Monday, 22nd January, 1962
Religion:CHRISTIANITY

Employment

MEMBER OF PARLIAMENT,2009-2013 (PARLIAMENT OF GHANA)

MEMBER OF PARLIAMENT,2013-to date (PARLIAMENT OF GHANA)

CHEIF EXECUTIVE,2002-2008 (DVLA)

ASST. MASTER,1993-2002 (GEORGE SARPONG LEGAL SERVICE)






Committees

Privileges CommitteeChairperson
Appointments CommitteeChairperson
Standing Orders CommitteeVice Chairperson
Roads and Transport Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Thursday, 28th March 2019

Proceedings of Tuesday, 26th March, 2019

Proceedings of Monday, 25th March, 2019

Proceedings of Tuesday, 19th March, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)