Member of Parliament



HON. ALHASSAN UMAR

MP for Zabzugu Constituency, Northern Region.

Hometown:ZABZUGU
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:MBA (UNIVERSITY OF PHOENIX)

BA BIOLOGICAL SCIENCES (THE STATE UNIVERSITY OF NJ, RUTGERS UNIVERSITY)

DIPLOMA TEACHER CERTIFICATE (BAGABAGA TRAINING COLLEGE)

DIPLOMA (CERTIFIED INT. PROJECT MANAGER)

COMPUTER PROGRAMME (THE CHUBB INSTITUTE)

Date of Birth:Wednesday, 29th June, 1966
Religion:Muslim

Member of the following Parliaments:

Employment

CEO/OWNER,2014-to date (NORTHERN TECHNOLOGY)

DIRECTOR,2009-2014 (MINISTRY OF COMMUNICATION)

EXECUTIVE ANALYST,2006-2008 (BARCLAYS CAPITAL)

SOFTWARE ENGINEER,2001-2004 (TECH RESOURCES)






Committees

Health Committee
Privileges Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Wednesday, 3rd July, 2019

Proceedings of Friday, 14th June 2019

Proceedings of Friday, 22nd March, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 3rd July, 2019 - Ministry of Education
2. 19th June, 2019 - Ministry for Roads and Highways
3. 31st October, 2017 - Ministry of Education
4. 27th October, 2017 - Ministry of Education
5. 24th October, 2017 - Ministry for Energy