Member of Parliament



HON. JOHN ABDULAI JINAPOR

MP for Yapei Kusawgu Constituency, Northern Region.

Hometown:BUIPE
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:POST-GRADUATE DIPLOMA (UNIVERSITY OF LONDON)

MASTERS DEGREE (UNIVERSITY OF GHANA)

BSC DEGREE (UNIVERSITY FOR DEVELOPMENT STUDIES)

DIPLOMA (CHARTERED INSTITUTE OF MARKETING)

DIPLOMA (INSTITUTE OF MANAGEMENT, U.K. )

Date of Birth:Friday, 8th June, 1979
Religion:CHRISTIAN

Member of the following Parliaments:
7th

Employment

DEPUTY MINISTER,2013-2016 (GOVERNMENT OF GHANA)

SPOKESMAN TO PRESIDENT ,2009-2013 (GOVERNMENT OF GHANA)

GENERAL MANAGER,2006-2008 (ASIEDU FISHERIES)






Committees

Finance Committee
Mines and Energy Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Friday, 7th February, 2020

Urgent need for Parliamentary inquiry into Airbus SE issues involving government official(s)

Proceedings of Monday, 18th November, 2019

Proceedings of Tuesday, 29th October 2019

Proceedings of Tuesday, 18th June, 2019.

Proceedings of Friday, 15th March, 2019.

Contributions: Questions and Statements (Audio)