Member of Parliament



HON. JOSEPH YIELEH CHIREH

MP for Wa West Constituency, Upper West Region.
Hometown:LASSIA-TUOLU
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:QUALIFYING CERT. (GHANA SCHOOL OF LAW )

BACHELOR IN PHARMACY (KNUST, KUMASI )

GCE O' LEVEL (NAVRONGO SEC SCHOOL)

GCE A' LEVEL (NAVRONGO SEC SCHOOL)

FELLOW (WEST AFRICA POST GRADUATE COLLEGE OF PHARMCIST)

FELLOW (PHARMACY SOCIETY OF GHANA)

REGISTERED PHARMACIST (PHARMACY COUNCIL)

BARRISTER-AT-LAW (GHANA LEGAL COUNCIL)

Date of Birth:Thursday, 8th July, 1954
Religion:Christian

Employment

MEMBER OF PARLIAMENT ,2005-2016 (PARLIAMENT OF GHANA )

MINISTER OF STATE,2009-2012 (GHANA GOVERNMENT)

AMBASSADOR

ALGERIA,1997-2001 (GHANA GOVERNMENT)

REGIONAL MINISTER,1993-1997 (GHANA GOVERNMENT)






Committees

Subsidiary Legislation Committee
Local Government and Rural Development Committee
Appointments Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Wednesday, 17th July, 2019

Proceedings of Wednesday, 3rd July, 2019

Proceedings of Thursday, 30th May,2019

Proceedings of Wednesday, 3rd April, 2019.

Proceedings of Monday, 1st April, 2019

Proceedings of Monday, 25th March, 2019

Proceedings of Thursday, 21st March,2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions and Statements (Text)

QuestionsStatements
1. 9th November, 2017 - Ministry for Health
2. 9th November, 2017 - Ministry for Health
3. 13th July, 2017 - Ministry for Health
4. 13th July, 2017 - Ministry for Health