Member of Parliament



HON. HARUNA IDDRISU

MP for Tamale South Constituency, Northern Region.
Hometown:WAYAMBA
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:B. A (HONS) (UNIVERSITY OF GHANA)

B.L (GHANA SCHOOL OF LAW)

Date of Birth:Tuesday, 8th September, 1970
Religion:Muslim

Employment

LAWYER,2002-2004 (LAW TRUST CO)

LECTURER,2003-2004 (INSTITUTE OF PROFESSIONAL STUDIES)






Committees

Special Budget CommitteeVice Chairperson
House CommitteeRanking Member
Appointments CommitteeRanking Member
Business CommitteeRanking Member
Employment, Social Welfare and State Enterprises Committee
Committee of Selection Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Friday, 3rd May, 2019

Proceedings of Tuesday, 30th April, 2019

Proceedings of Thursday, 11th April, 2019

Proceedings of Wednesday, 3rd April, 2019.

Proceedings of Wednesday, 3rd April, 2019 (B)

Proceedings of Tuesday, 2nd April, 2019

Proceedings of Monday, 25th March, 2019

Proceedings of Tuesday, 19th March, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)