Member of Parliament



HON. ALHASSAN SAYIBU SUHUYINI

MP for Tamale North Constituency, Northern Region.

Hometown:TAMALE
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:DEVELOPMENT MANAGEMENT (MSc) (GIMPA)

PUBLIC ADMINISTRATION (BSc) (GREENHILL COLLEGE - GIMPA)

COMMUNICATION STUDIES (DIP) (AFRICAN UNIVERSITY COLLEGE)

TEACHER CERT. A (TAMALE TEACHER TRAINING COLLEGE)

DIPLOMA COMMUNICATION STUDIES (AFRICAN UNIV. COL. EDUC. )

TEACHER CERT A (TAMALE TEACHER TR. COL.)

Date of Birth:Wednesday, 12th September, 1979
Religion:ISLAM

Member of the following Parliaments:

Employment

NEWS EDITOR/TALK SHOW HOST,2007-2016 (NETWORK BROAD.)

NEWS REPORTER/ ANCHOR,2006-2007 (CITI FM/METRO TV)

HEAD OF PROGS/TALK SHOW HOST,2004-2006 (MAKENBA BROADCASTING)

CLASS TEACHER,2003-2006 (GHANA EDUCATION S.)






Committees

Lands and Forestry Committee
Appointments Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 12th December, 2018 - Ministry of Special Development Initiatives
2. 22nd June, 2018 - Ministry for Roads and Highways
3. 22nd May, 2018 - Ministry for Sanitation and Water Resources
4. 1st November, 2017 - Ministry for Communications
5. 27th October, 2017 - Ministry for Roads and Highways
6. 11th October, 2017 - Ministry for Energy