Member of Parliament



HON. DOMINIC - NAPARE

MP for Sene East Constituency, Brong Ahafo Region.

Hometown:KAJAJI
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION (GHANA INSTITUTE OF PU BIC ADMINISTRATION )

BACHELOR OF EDUCATION (UNIVERSITY OF EDUCATION - KUMASI)

3 YEAR POST-SECONDARY (WESLEY COLLEGE - KUMASI)

BACHELOR OF EDUCATION (UNIVERSITY OF EDUCATION - KUMASI )

TRAINING CERTIFICATE A (WESLEY COLLEGE - KUMASI)

Date of Birth:Thursday, 3rd November, 1960
Religion:CHRISTIAN

Member of the following Parliaments:

Employment

MEMBER OF PARLIAMENT ,2013-2016 (PARLIAMENT OF GHANA)

DISTRICT CHIEF EXECUTIVE ,2009-2012 (OFFICE OF PRESIDENT )

PUBLIC RELATIONS OFFICER ,2004-2009 (GHANA EDUCATION SERVICE )

CIVIC EDUCATION OFFICER - CEO,1995-2000 (NATIONAL COMMISSION FOR CIVIC EDUCATION )






Committees

Privileges CommitteeMember
Local Government and Rural Development Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Thursday, 4th April, 2019.

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 14th March, 2019 - Ministry of Local Government and Rural Development
2. 10th November, 2017 - Ministry for Roads and Highways
3. 10th November, 2017 - Ministry for Roads and Highways
4. 8th November, 2017 - Ministry for Health
5. 24th October, 2017 - Ministry for Energy
6. 20th October, 2017 - Ministry of Fisheries and Aquaculture