Member of Parliament



HON. LAADI AYII AYAMBA

MP for Pusiga Constituency, Upper East Region.

Hometown:PUSIGA
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:MSLC (PUSIGA CONTINUATION MIDDLE)

TEACHERS CERT. A (GBEWAA TRAINING COLLEGE)

B.Ed (UEW)

'TEACHERS CERT 'A' (GBEWAA TEACHER TRAINING COLLEGE)

B.ED (UEW)

Date of Birth:Monday, 25th December, 1961
Religion:Muslim

Member of the following Parliaments:
6th, 7th

Employment

CLASS ROOM TEACHER,1981-1991 (GES)

HEADTEACHER,1991-2000 (GES)

OFFICER IN CHARGE OF DAY NURSERIES,2001-2002 (GES)






Committees

Gender and Children CommitteeRanking Member
Roads and Transport Committee
Education Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Friday, 14th February, 2020

International Childhood Cancer Day

Proceedings of Wednessday, 12th February, 2020

On the gruesome murder Ms Ama Eyshun

Proceedings of Wednesday, 5th February, 2020

Global trends in Agricultural Insurance indices

Proceedings of Thursday, 21st November, 2019

Proceedings of Tuesday, 2nd July, 2019

Proceedings of Wednesday,19th June, 2019.

Proceedings of Friday, 14th June 2019

Proceedings of Thursday, 30th May,2019

Proceedings of Tuesday, 28th May,2019.

Proceedings of Tuesday, 26th March, 2019

Proceedings of Friday, 15th March, 2019.

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 13th July, 2019 - Ministry for Roads and Highways
2. 15th March, 2019 - Ministry for Health
3. 25th January, 2018 - Ministry of Gender, Children and Social Protection
4. 25th January, 2018 - Ministry of Gender, Children and Social Protection
5. 27th October, 2017 - Ministry for Roads and Highways
6. 11th October, 2017 - Ministry for Energy