Member of Parliament



HON. KWABENA DONKOR

MP for Pru East Constituency, Brong Ahafo Region.

Hometown:LONTO VIA YEJI
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:MBA (LANCASTER UNIVERSITY)

PHD (UNIVERSITY OF BRISTOL)

MSC (UNIVERSITY OF BRISTOL)

FELLOW (CHARTERED INSTITUTE OF MANAGEMENT)

MEMBER (CHARTERED INSTITUTE OF ENERGY)

FELLOW (ROYAL SOCIETY OF ARTS)

Date of Birth:Wednesday, 5th February, 1958
Religion:Christian

Member of the following Parliaments:
6th, 7th

Employment

CABINET MINISTER,2014-2015 (GOVERNMENT OF GHANA)

CHAIRMAN, COMMITTEE ON MINES AND ENERGY,2015-2015 (PARLIAMENT OF GHANA)

CEO,2014-2015 (PETROLEUM COMMISSION)

DEPUTY MINISTER,2013-2014 (GOVERNMENT OF GHANA)






Committees

Employment, Social Welfare and State Enterprises CommitteeRanking Member
Mines and Energy Committee
Standing Orders Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Monday, 9th December, 2019

Proceedings of Tuesday, 19th November 2019 (B)

Proceedings of Wednesday, 24th July, 2019

Proceedings of Wednesday, 29th May, 2019

Proceedings of Wednesday, 10th April, 2019

Proceedings - Friday, 2nd March, 2018

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 24th October, 2017 - Ministry for Energy