Member of Parliament



HON. JOHN FRIMPONG OSEI

MP for Abirem Constituency, Eastern Region.

Hometown:AKIM NTRONANG
Party:New Patriotic Party (Majority)
Education:MASTER OF PHILOSOPHY (UNIVERSITY OF GHANA)

B.A (UNIVERSITY OF GHANA)

Date of Birth:Friday, 5th March, 1971
Religion:CHRISTIAN

Member of the following Parliaments:

Employment

MANAGING DIRECTOR,2006-2016 (FOSDAG LIMITED)

SPECIAL ASSISTANT TO THE MINISTER,2005-2006 (MINISTRY OF EDUCATION, YOUTH AND SPORTS)

SPECIAL ASSISTANT TO THE MINISTER,2002-2005 (MINISTRY OF FINANCE AND ECONOMIC PLANNING)

MANAGER,1999-2000 (O-M FINANCE AND BUSINESS SERVICES LTD)






Committees

Special Budget Committee
Mines and Energy Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Tuesday, 13th March, 2018

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 1st November, 2018 - Ministry of Education
2. 26th July, 2018 - Ministry for Energy
3. 28th June, 2018 - Ministry for Energy
4. 28th June, 2018 - Ministry of Education
5. 22nd June, 2018 - Ministry for Roads and Highways