Member of Parliament



HON. EMMANUEL AKWASI GYAMFI

MP for Odotobri Constituency, Ashanti Region.

Hometown:HOMASI NO. 2
Party:New Patriotic Party (Majority)
Education:EXEC. MASTERS (GIMPA)

BSC (KNUST)

Date of Birth:Sunday, 1st December, 1974
Religion:CHRISTIANITY

Member of the following Parliaments:

Employment

PROJECT OFFICER,2002-2004 (ODOTOBRI RURAL BANK)

ADMINISTRATOR & LEAD FACILITATOR ,2001-2002 (COMMUNITY PROJECT SUPPORT SERVICES (NGO))






Committees

Mines and Energy CommitteeChairperson
Gender and Children Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Tuesday, 19th November 2019 (B)

Proceedings of Wednesday, 24th July, 2019

Proceedings of Tuesday, 18th June, 2019.

Proceedings of Friday, 15th March, 2019.

Proceedings of Tuesday, 13th March, 2018

Contributions: Questions and Statements (Audio)