Member of Parliament



HON. FRANK ANNOH-DOMPREH

MP for Nsawam-Adoagyiri Constituency, Eastern Region.
Hometown:ADOAGYIRI
Party:New Patriotic Party (Majority)
Education:BSC.AGRIC (UNIVERSITY OF CAPE COAST)

LLB (MOUNTCREST UNIVERSITY)

LLM (MOUNTCREST UNIVERSITY )

Date of Birth:Tuesday, 25th October, 1977
Religion:PENTECOSTAL

Employment

MEMBER OF PARLIAMENT,2013-2016 (PARLIAMENT OF GHANA)






Committees

Foreign Affairs CommitteeChairperson
Subsidiary Legislation Committee
Roads and Transport Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Friday, 22nd March, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions and Statements (Text)

QuestionsStatements
1. 2nd November, 2017 - Ministry for the Interior
2. 2nd November, 2017 - Ministry for the Interior
3. 20th July, 2017 - Ministry of Transport