Member of Parliament



HON. JOHN MAJISI

MP for Krachi Nchumuru Constituency, Volta Region.

Hometown:KRACHI NCHUMURU
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:MPHIL (UNIVERSITY OF EDUCATION, WINNEBA)

B. ED (SPECIAL EDUCATION) (UNIVERSITY OF EDUCATION )

DIPLOMA (COLLEGE OF SPECIAL EDUCATION, MAMPONG AKWAPIM)

CERT 'A' (BAGABAGA TRAINING COLLEGE)

Date of Birth:Sunday, 11th March, 1956
Religion:Christian

Member of the following Parliaments:

Employment

MEMBER OF PARLIAMENT,2013-2016 (PARLIAMENT OF GHANA)






Committees

Lands and Forestry Committee
Members Holding Offices of Profit Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 13th February, 2019 - Ministry of Education
2. 1st November, 2018 - Ministry of Education
3. 23rd July, 2018 - Ministry of Education
4. 23rd July, 2018 - Ministry of Education
5. 21st June, 2018 - Attorney-General and Ministry of Justice
6. 21st June, 2018 - Ministry of Education
7. 23rd May, 2018 - Ministry for Energy
8. 21st July, 2017 - Ministry for Roads and Highways