Member of Parliament



HON. KWABENA MINTAH AKANDOH

MP for Juaboso Constituency, Western Region.
Hometown:SEFWI-ANTOBIA
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:BSC. MATHS & STATISTICS (UNIVERSITY OF CAPE COAST)

Date of Birth:Thursday, 19th June, 1980
Religion:Christian

Employment

DEPUTY MINISTER, LANDS AND NATURAL RESOURCES,2015-2016 (GOVERNMENT OF GHANA)

MEMBER OF PARLIAMENT, JUABOSO,2013-2016 (PARLIAMENT OF GHANA)

DIR, VOL NSS HQS,2010-2012 (GHANA NATIONAL SERVICE SCHEME)






Committees

Health CommitteeRanking Member
Subsidiary Legislation Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Thursday, 13th June 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions and Statements (Text)

QuestionsStatements
1. 20th July, 2017 - Ministry for Finance
2. 13th June, 2017 - Ministry for Roads and Highways
3. 13th June, 2017 - Ministry for Roads and Highways