Member of Parliament



HON. BENJAMIN KOMLA KPODO

MP for Ho Central Constituency, Volta Region.

Hometown: TANYIGBE-ANYIGBE
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:MSC ACCOUNTING (UNIVERSITY OF LAGOS - NIGERIA)

BSC ADMINISTRATION (ACCOUNTING OPTION) (UNIVERSITY OF GHANA, LEGON)

TEACHERS' CERT 'A' / GCE 'O' LEVEL (E.P. TEACHERS' TRAINING COLLEGE, AMEDZOFE)

CHARTERED ACCOUNTANT (GHANA) (INSTITUTE OF CHARTERED ACCOUNTANTS (GHANA))

TEACHERS' CERT 'A' / GCE 'O' LEVEL (E.P. TEACHERS' TRAINING COLLEGE, AMEDZOFE)

Date of Birth:Tuesday, 22nd December, 1953
Religion:Christian

Member of the following Parliaments:

Employment

FINANCE OFFICER (ACTING/SUBSTANTIVE),1994-2013 (UNIVERSITY OF EDUCATION, WINNEBA)

AUDIT OFFICER,1993-1994 (JAMES QUARGRAINE & CO (CHARTERED ACCOUNTANTS))

LECTURER/ACCOUNTING OFFICER),1982-1993 (THE POLYTECHNIC, BIRNIN, KEBBI, NIGERIA)

TEACHER,1981-1982 (SOKOTO STATE MINISTRY of EDUCATION)






Committees

Local Government and Rural Development CommitteeMember
Finance Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Tuesday, 23rd July, 2019

Proceedings of Friday, 19th July, 2019

Proceedings of Friday, 28th June, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 23rd July, 2019 - Ministry of Education
2. 19th July, 2019 - Ministry of Education
3. 28th June, 2019 - Ministry for Roads and Highways
4. 28th June, 2019 - Ministry for Roads and Highways
5. 13th June, 2018 - Ministry of Finance