Member of Parliament



HON. AKUKA ALBERT ALALZUUGA

MP for Garu Constituency, Upper East Region.

Hometown:KPATIA-GARU
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:BSC COMMERCE (UNIVERSITY OF CAPECOAST)

HND ACCOUNTANCY (TAMALE POLYTECHNIC)

Date of Birth:Wednesday, 28th February, 1968
Religion:CHRISTIANITY

Member of the following Parliaments:

Employment

FINANCE/ADMIN. OFFICER,1997-2005 (PRESBY CHURCH)

FINANCE/ADMIN. OFFICER,2005-2013 (PLANNED PARENTHOOD ASSOC. OF GHANA)

DISTRICT CHIEF EXECUTIVE,2013-2016 (GOV'T OF GHANA)






Committees

Government Assurance Committee
Employment, Social Welfare and State Enterprises Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Thursday, 31st October, 2019

Proceedings of Friday, 12th April, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 25th June, 2019 - Ministry for the Interior
2. 13th February, 2019 - Ministry of Education
3. 27th November, 2018 - Ministry of Inner-City and Zongo Development
4. 2nd November, 2018 - Ministry for Roads and Highways
5. 18th July, 2018 - Ministry for Roads and Highways
6. 14th June, 2018 - Ministry of Education
7. 1st May, 2018 - Ministry for Roads and Highways
8. 2nd February, 2018 - Ministry for Roads and Highways
9. 2nd February, 2018 - Ministry for Roads and Highways
10. 2nd August, 2017 - Ministry for Roads and Highways