Member of Parliament



HON. FRANCIS KINGSLEY ATO CODJOE

MP for Ekumfi Constituency, Central Region.

Hometown:EKUMFI ESSAKYIR
Party:New Patriotic Party (Majority)
Education:EMBA (UNIVERSITY OF GHANA )

B.Sc ADMINISTRATION (UNIVERSITY OF GHANA)

Date of Birth:Saturday, 31st July, 1971
Religion:Christian

Member of the following Parliaments:
7th

Employment

COUNTRY CONTROLLER,2002-2016 (NCR GHANA LTD)

ACCOUNTS OFFICR,1998-2002 (NCR GHANA LTD)






Committees

Employment, Social Welfare and State Enterprises Committee
Poverty Reduction Strategy Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Tuesday, 18th February, 2020

Illegal Mining

Proceedings of Wednesday, 20th November, 2019

Proceedings of Friday, 15th November, 2019

Proceedings of Tuesday, 29th October 2019

Proceedings of Friday, 22nd March, 2019

Proceedings of Thursday, 1st March, 2018

Contributions: Questions and Statements (Audio)