Member of Parliament



HON. SEBASTIAN NGMENENSO SANDAARE

MP for Daffiama, Bussie, Issa Constituency, Upper West Region.

Hometown:DAFFIAMA
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:BSC (KNUST)

MB.CHB (KNUST)

MASTER OF PUBLIC HEALTH (UNIVERSITY OF GHANA)

MGCP (GHANA COLLEGE OF PHYSICIANS AND SURGEONS)

Date of Birth:Tuesday, 1st January, 1974
Religion:Christian

Member of the following Parliaments:

Employment

DISTRICT DIRECTOR OF HEALTH,2009-to date (GHANA HEALTH SERVICE)

MEDICAL SUPERINTENDENT,2005-2008 (GHANA HEALTH SERVICE)






Committees

Government Assurance Committee
Health Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Thursday, 7th November, 2019

Proceedings of Wednesday 23rd, October 2019

Proceedings of Friday, 12th April, 2019

Proceedings of Monday, 25th March, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 15th February, 2019 - Ministry for Health
2. 8th November, 2017 - Ministry for Health