Member of Parliament



HON. JAMES AGALGA

MP for Builsa North Constituency, Upper East Region.

Hometown:CHUCHULIGA
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:LLB (HONS) (UNIVERSITY OF GHANA)

BL (GHANA SCHOOL OF LAW)

BL (GHANA SCHOOL OF LAW )

Date of Birth:Sunday, 10th June, 1979
Religion:CATHOLIC

Member of the following Parliaments:

Employment

MANAGING PARTNER,2008-2013 (LAW TEMPLE)






Committees

Defence and Interior CommitteeRanking Member
Members Holding Offices of Profit Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Friday, 8th November, 2019

Proceedings of Tuesday, 30th July, 2019

Proceedings of Thursday, 1st March, 2018

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 6th February, 2019 - Ministry of Foreign Affairs
2. 8th November, 2018 - Ministry for the Interior
3. 19th July, 2018 - Ministry for the Interior
4. 27th October, 2017 - Ministry for Roads and Highways
5. 28th July, 2017 - Ministry of Foreign Affairs