Member of Parliament



HON. RICHARD ACHEAMPONG

MP for Bia East Constituency, Western Region.

Hometown:ADABOKROM
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:FIRST DEGREE (UNIVERSITY COLLEGE OF MANAGEMENT STUDIES)

LLB (MOUNT CREST UNIVERSITY COLLEGE)

Date of Birth:Monday, 18th May, 1970
Religion:CHRISTIAN

Member of the following Parliaments:
6th, 7th

Employment

MEMBER OF PARLIAMENT ,2013-2016 (PARLIAMENT OF GHANA)

OPERATIONS MANAGER,2006-2012 (NAFANA RURAL BANK )






Committees

Finance Committee
Employment, Social Welfare and State Enterprises Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Tuesday, 12th November, 2019

Proceedings of Tuesday, 5th November, 2019

Proceedings of Monday, 1st April, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 13th October, 2017 - Ministry for Roads and Highways
2. 21st July, 2017 - Ministry for Roads and Highways