Member of Parliament



HON. ABDUL-RASHID HASSAN PELPUO

MP for Wa Central Constituency, Upper West Region.

Hometown:WA
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:B.ED (UNIVERSITY OF CAPECOAST)

DIPLOMA (UNIVERSITY OF CAPECOAST)

MA (UNIVERSITY OF GHANA)

PHD (UNIVERSITY OF GHANA)

Date of Birth:Tuesday, 5th May, 1964
Religion:ISLAM

Member of the following Parliaments:
4th, 5th, 6th, 7th

Employment

DEVELOPMENT CONSULTANT,2002-2004 (INSTITUTE FOR POLICY ALTERNATIVES)

DEPUTY NATIONAL COORDINATOR (FIN &

ADMIN) ,1999-2002 (NATIONAL YOUTH COUNCIL)

AG. REGIONAL COORDINATOR,1989-1994 (NATIONAL YOUTH COUNCIL)

DISTRICT COORDINATOR,1988-1999 (NATIONAL YOUTH COUNCIL)






Committees

Government Assurance CommitteeRanking Member
Employment, Social Welfare and State Enterprises Committee
Lands and Forestry Committee
Business Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Tuesday, 3rd December, 2019

Proceedings of Wednesday, 27th November, 2019 (B)

Proceedings of Wednesday, 20th November, 2019

Proceedings of Thursday, 7th November, 2019

Proceedings of Wednesday, 6th November, 2019

Proceedings of Tuesday, 29th October 2019

Proceedings of Monday, 15th July, 2019 (B)

Proceedings of Wednesday, 10th July, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)