Member of Parliament



HON. SIMON ACHEAMPONG TAMPI

MP for Tatale-Sanguli Constituency, Northern Region.

Hometown:SANGULI
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:B/C ADVANCED (SUNYANI POLYTECHNIC)

CERT IN VOCATIONAL AND TECHNICAL EDUCATION (UNIVERSITY OF EDUCATION, WINNEBA)

B.SC CONSTRUCTION TECHNOLOGY EDUCATION (UNIVERSITY OF EDUCATION, WINNEBA)

Date of Birth:Thursday, 24th April, 1975
Religion:Christian

Member of the following Parliaments:
7th

Employment

FIELD SUPERVISOR,1996-2002 ( NULUX PLANTATIONS LTD)

TEACHER,2005-2016 (NAKPALI-BORLE R/C PRIMARY SCH, TATALE)






Committees

Judiciary CommitteeMember
Trade, Industry and Tourism Committee
Communications Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Friday, 14th June 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 15th February, 2019 - Ministry for Health
2. 6th February, 2019 - Ministry of Chieftancy and Religious Afairs
3. 4th December, 2018 - Ministry of Local Government and Rural Development
4. 31st October, 2017 - Ministry of Education
5. 10th October, 2017 - Ministry of Lands and Natural Resources