Member of Parliament



HON. ROCKSON-NELSON ETSE KWAMI DAFEAMEKPOR

MP for South Dayi Constituency, Volta Region.
Hometown:WOE
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:B.Sc (HONS) (UNIVERSITY OF CAPE COAST)

LLB (HONS) (UNIVERSITY OF GHANA)

B.L (GHANA SCHOOL OF LAW)

Date of Birth:Thursday, 9th December, 1976
Religion:CHRISTIAN

Employment

TUTOR,2000-2002 (NURSES TRAINING COLLEGE,, HO)

GENERAL MANAGER,2003-2009 (SUNLIFE TRAVEL & TOURS)

SENIOR ASSOCIATE,2010-2016 (HAYIBOR, DJARBENG & CO)






Committees

Judiciary Committee
Constitutional, Legal and Parliamentary Affairs Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Wednesday, 10th April, 2019

Proceedings of Monday, 1st April, 2019

Proceedings of Thursday, 28th March 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions and Statements (Text)

QuestionsStatements
1. 10th November, 2017 - Ministry for Roads and Highways
2. 10th November, 2017 - Ministry for Roads and Highways
3. 31st October, 2017 - Ministry of Education
4. 31st October, 2017 - Ministry of Education
5. 30th June, 2017 - Ministry for Roads and Highways
6. 28th June, 2017 - Ministry of Parlimentary Affairs