Member of Parliament



HON. MUMUNI ALHASSAN

MP for Salaga North Constituency, Northern Region.

Hometown:GBUNG
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:B.ED (UNIVERSITY OF EDUCATION, WINNEBA)

M.ED (UNIVERSITY OF EDUCATION, WINNEBA)

TEACHER CERT A (TAMALE TR. TRAINING )

B. ED (UEW, WINNEBA)

M.ED (UEW, WINNEBA)

Date of Birth:Saturday, 23rd September, 1967
Religion:MOSLEM

Member of the following Parliaments:

Employment

HEADNASTER,1992-2000 (GHANA EDU. SERVICE)

CIRCUIT SUPERVISOR,2004-2009 (GHANA EDU. SERVICE)

DISTRICT CHIEF EXECUTIVE,2009-2012 (OFFICE OF THE PRESIDENT)

MEMBER OF PARLIAMENT,2013-2016 (PARLIAMENT OF GHANA)






Committees

Defence and Interior CommitteeMember
Gender and Children Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 29th November, 2018 - Ministry for Energy
2. 29th November, 2018 - Ministry for Energy
3. 22nd November, 2018 - Ministry for Food and Agriculture
4. 14th November, 2018 - Ministry for Energy
5. 14th November, 2018 - Ministry for Energy
6. 31st October, 2017 - Ministry of Education