Member of Parliament



HON. JOHN KWABENA BLESS OTI

MP for Nkwanta North Constituency, Volta Region.

Hometown:SABOBA
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:DEGREE (UNIVERSITY OF GHANA, LEGON )

DIPLOMA (UNIVERSITY OF GHANA, LEGON)

Date of Birth:Friday, 19th October, 1979
Religion:Christian

Member of the following Parliaments:

Employment

CEO,2007-2013 (SELF)






Committees

Government Assurance Committee
Food, Agriculture and Cocoa Affairs Committee




Contributions: Questions

1. 22nd March, 2019 - Ministry for Roads and Highways
2. 17th July, 2018 - Ministry for Sanitation and Water Resources
3. 21st June, 2018 - Ministry of Education
4. 7th June, 2018 - Ministry for Health
5. 6th June, 2018 - Ministry for Health