Member of Parliament



HON. FRIMPONG YAW ADDO

MP for Manso-Adubia Constituency, Ashanti Region.

Hometown:MANSO AKWASISO
Party:New Patriotic Party (Majority)
Education:EXECUTIVE MASTERS (KOFI ANAN INT. PEACE KEEPING TRAINING CENTRE)

BA SOCIOLOGY (UNIVERSITY OF CAPE COAST)

DIPLOMA IN EDUCATION (UNIVERSITY OF CAPE COAST)

Date of Birth:Sunday, 2nd September, 1962
Religion:CHRISTIAN

Member of the following Parliaments:
6th, 7th

Employment

MEMBER OF PARLIAMENT ,2013-2016 (PARLIAMENT OF GHANA)






Committees

Environment, Science and Technology CommitteeChairperson
Special Budget CommitteeMember
Government Assurance Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Friday, 29th May, 2020

The state of insecurity in the Amansie South District

Proceedings of Friday, 19th July, 2019

Proceedings of Friday, 12th July, 2019

Proceedings of Monday, 1st April, 2019

Proceedings of Monday, 25th March, 2019

Proceedings - Friday, 2nd March, 2018

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 19th July, 2019 - Ministry of Education
2. 12th July, 2019 - Ministry for Finance
3. 12th July, 2019 - Ministry for Roads and Highways
4. 2nd November, 2017 - Ministry for the Interior