Member of Parliament



HON. MATTHEW NYINDAM

MP for Kpandai Constituency, Northern Region.

Hometown:KUMDI
Party:New Patriotic Party (Majority)
Education:B.ED (SOCIAL STUDIES) (UNIVERSITY OF EDUCATION, WINNEBA)

CERT. A (DAMBAI TRAINING COLLEGE)

Date of Birth:Monday, 1st December, 1975
Religion:CHRISTIANITY

Member of the following Parliaments:

Employment

HOUSEMASTER,2010-2012 (GHANA EDUCATION SERVICE)






Committees

Finance Committee
Environment, Science and Technology Committee
Food, Agriculture and Cocoa Affairs Committee
Business Committee
Committee of Selection Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Friday, 1st November, 2019

Proceedings of Thursday, 27th June, 2019

Proceedings of Wednesday, 26th June, 2019.

Proceedings of Tuesday, 25th June,2019.

Proceedings of Tuesday, 11th June, 2019.

Proceedings of Wednesday, 3rd April, 2019.

Proceedings of Monday, 1st April, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)