Member of Parliament



HON. NAANA EYIAH

MP for Gomoa Central Constituency, Central Region.

Hometown:GOMOA LOME
Party:New Patriotic Party (Majority)
Education:CERTIFICATE IN NEGOTIATION AND CONFLICT RESOLUTION (MACQUARIE GRADUATE SCHOOL, AUSTRALIA)

CERTIFICATE IN GOVERNANCE AND LEADERSHIP (EAST LONDON COLLEGE, UK)

Date of Birth:Thursday, 14th February, 1963
Religion:Christian

Member of the following Parliaments:

Employment

C.E.O,2006-2016 (NAABA COMPANY LTD (SELF EMPLOYED))






Committees

Health Committee
Privileges Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Thursday, 4th July, 2019

Proceedings of Tuesday, 2nd July, 2019

Proceedings of Wednesday,19th June, 2019.

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 2nd November, 2018 - Ministry for Roads and Highways