Member of Parliament



HON. EMMANUEL ARMAH-KOFI BUAH

MP for Ellembele Constituency, Western Region.

Hometown:ATUABO
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:B.A HONS (KNUST)

MSC (UNIVERSITY OF MD - USA)

LEVEL 21 POSTMASTER (U. S. POSTAL TRAINING PROGRAMME - BOLGER LEADERSHIP TRAINING INSTITUTE)

Date of Birth:Tuesday, 10th May, 1966
Religion:CHRISTIAN

Member of the following Parliaments:

Employment

MINISTER FOR PETROLEUM,2013-2016 (GOVERNMENT OF GHANA)

DEPUTY MINISTER (ENERGY),2009-2013 (GOVERNMENT OF GHANA)

POSTMASTER,2005-2008 (U.S. POSTAL SERVICE)






Committees

Trade, Industry and Tourism CommitteeRanking Member
Members Holding Offices of Profit CommitteeRanking Member
Privileges Committee
Committee of Selection Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Tuesday, 19th November 2019 (B)

Proceedings of Friday, 25th October 2019

Proceedings of Monday, 15th July, 2019 (B)

Proceedings of Thursday, 27th June, 2019

Proceedings of Tuesday, 18th June, 2019.

Proceedings of Wednesday, 12th June 2019

Proceedings of Wednesday, 3rd April, 2019.

Proceedings of Friday, 29th March, 2019

Proceedings of Wednesday, 14th March, 2018

Proceedings of Tuesday, 13th March, 2018

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 13th December, 2018 - Ministry for Energy