Member of Parliament



HON. KWAME GOVERNS AGBODZA

MP for Adaklu Constituency, Volta Region.
Hometown:ADAKLU KORDIASE
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:POSTGRADUATE DIPLOMA IN ARCHITECTURE (UNIVERSITY OF WESTMINSTER)

DIPLOMA IN ARCHITECTURE (UNIVERSITY OF EAST LONDON)

BSC ARCHITECTURE (K.N.U.S.T)

CHARTERED ARCHITECT (ROYAL INSTITUTE OF BRITISH ARCHITECTS)

CHARTERED ACRHITECT (GHANA INSTITUTE OF ARCHITECTS)

Date of Birth:Saturday, 22nd September, 1973
Religion:Christian

Employment

CEO,2012-to date (KAY & PARTNERS)

CEO,2010-to date (ARCHITECTS CO PARTNERS)

MANAGING DIRECTOR,1999-to date (SOUTHWORLD TECHNICAL SERVICES)






Committees

Roads and Transport CommitteeRanking Member
Members Holding Offices of Profit Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Friday, 3rd May, 2019 (B)

Proceedings of Wednesday, 10th April, 2019

Proceedings of Tuesday, 2nd April, 2019

Proceedings of Thursday, 28th March 2019

Proceedings of Tuesday, 26th March, 2019

Proceedings of Monday, 25th March, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions and Statements (Text)

QuestionsStatements
1. 19th October, 2017 - Ministry of Aviation
2. 19th October, 2017 - Ministry for Finance
3. 21st July, 2017 - Ministry for Roads and Highways
4. 30th June, 2017 - Ministry for Roads and Highways
5. 27th June, 2017 - Ministry for the Interior
6. 6th June, 2017 - Ministry for Communications