Member of Parliament



HON. ALI MAIGA HALIDU

MP for Dormaa West Constituency, Brong Ahafo Region.

Hometown:NKRANKWANTA
Party:New Patriotic Party (Majority)
Education:MPHIL ( UNIVERSITY OF CAMBRIDGE, UK)

BSC (UNIVERSITY OF CAPE COAST)

Date of Birth:Tuesday, 11th March, 1980
Religion:ISLAM

Member of the following Parliaments:

Employment

DEVELOPMENT CONSULTANT,2012-to date (SELF EMPLOYED )

REGULATORY OFFICER,2009-2012 (FOOD AND DRUGS AUTHORITY)

TEACHER,2006-2007 (GHANA EDUCATION SERVICE)

TEACHING ASSISTANT ,2005-2006 (UNIVERSITY OF CAPE COAST)






Committees

Lands and Forestry Committee
Members Holding Offices of Profit Committee
Food, Agriculture and Cocoa Affairs Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Wednesday, 20th March, 2019

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions

1. 19th July, 2019 - Ministry of Education
2. 12th July, 2019 - Ministry for Roads and Highways
3. 20th March, 2019 - Ministry of Lands and Natural Resources
4. 1st February, 2019 - Ministry for Roads and Highways
5. 16th July, 2018 - Ministry of Aviation