Member of Parliament



HON. MUBARAK RAS

MP for Kumbungu Constituency, Northern Region.
Hometown:SATANI
Party:National Democratic Congress (Minority)
Education:POST GRADUATE DIPLOMA (NIBS)

INT. DEVELOPMENT STUDIES (UNIVERSITY OF OSLO, NORWAY)

DIPLOMA (THE LONDON SCHOOL OF JOURNALISM)

Date of Birth:Sunday, 3rd June, 1979
Religion:Muslim
Send a message


Employment

CHIEF EXECUTIVE OFFICER,2013-2016 (NATIONAL YOUTH AUTHORITY)






Committees

Public Accounts Committee
Communications Committee




Contributions: Questions and Statements (Video)

Proceedings of Thursday, 21st March,2019

Proceedings of Friday, 15th March, 2019.

Proceedings of Thursday, 1st March, 2018

Contributions: Questions and Statements (Audio)




Contributions: Questions and Statements (Text)

QuestionsStatements
1. 2nd November, 2017 - Ministry of Trade and Industry
2. 2nd November, 2017 - Ministry of Trade and Industry
3. 2nd November, 2017 - Ministry for the Interior
4. 19th October, 2017 - Ministry of Environment,Science,Technology and Innovative
5. 10th October, 2017 - Ministry of Lands and Natural Resources
6. 16th June, 2017 - Ministry for Roads and Highways
7. 15th June, 2017 - Ministry for Energy