DEBATE ON BUDGET CONTINUES

The debate on the 2017 Budget has continued with reference to funds allocated to Sector Ministries, to enable them revamp of the economy. The Majority had asked the Minority to approve the budget so that work would continue to gradually begin yielding results.

Read more
Other news items

H

G

G

IN THE FIRST SESSION OF THE SEVENTH PARLIAMENT OF THE FOURTH REPUBLIC OF GHANA

 ORDER PAPER

FOR THE NINETEENTH SITTING OF THE SECOND

MEETING OF PARLIAMENT

 

WEDNESDAY, 28TH JUNE 2017

 

BEFORE THE COMMENCEMENT OF PUBLIC BUSINESS

 

1.         PRAYERS

 

2.         CORRECTION OF VOTES AND PROCEEDINGS AND OFFICIAL REPORT

 

3.         QUESTIONS

 

*39.     Mr. Rockson-Nelson Etse Kwame Dafeamekpor (South Dayi): To ask the Majority Leader and Minister for Parliamentary Affairs when offices shall be provided for the 23 other Members of Parliament who are without offices.

 

4.         STATEMENTS

 

AT THE COMMENCEMENT OF PUBLIC BUSINESS

 

5.         PRESENTATION OF PAPERS

 

            The following Papers to be presented:

 

            By the Chairman of the Committee

(i)         Report of the Committee of the Whole on the Proposed Formula for the Disbursement of the National Health Insurance Fund for the year 2017.

 

(ii)        Report of the Committee of the Whole on the Proposed Formula for Distributing the District Assemblies’ Common Fund (DACF) for the Year 2017.

 

6.         MOTION

 

That this Honourable House adopts the Report of the Committee on Defence and Interior on the Fulani Herdsmen Menace in the Country.

 

                        (Chairman of the Committee)

7.         MOTION

 

That this Honourable House adopts the Report of the Committee on Defence and Interior on the Use of Live Ammunitions by the Police in the Dalon Community to Control Irate Youth in 2016 During Which Ganiu Abdul Rahman Was Hit in the Leg by a Stray Bullet.

 

                        (Chairman of the Committee)

 

8.         MOTION

 

That notwithstanding the provisions of Standing Order 80(1) which require that no motion shall be debated until at least forty-eight hours have elapsed between the date on which notice of the motion is given and the date on which the motion is moved, the motion for the adoption of the Report of the Committee of the Whole on the Proposed Formula for the Disbursement of the National Health Insurance Fund for the year 2017 may bemoved today.

 

(Chairman of the Committee)

 

9.         MOTION

 

That this Honourable House adopts the Report of the Committee of the Whole on the Proposed Formula for the Disbursement of the National Health Insurance Fund for the year 2017.

 

(Chairman of the Committee)

 

10.       MOTION

 

That notwithstanding the provisions of Standing Order 80(1) which require that no motion shall be debated until at least forty-eight hours have elapsed between the date on which notice of the motion is given and the date on which the motion is moved, the motion for the adoption of the Report of the Committee of the Whole on the Proposed Formula for Distributing the District Assemblies’ Common Fund (DACF) for the Year 2017 may bemoved today.

 

(Chairman of the Committee)

 

11.       MOTION

 

That this Honourable House adopts the Report of the Committee of the Whole on the Proposed Formula for Distributing the District Assemblies’ Common Fund (DACF) for the Year 2017.

 

(Chairman of the Committee)

 

12.       COMMITTEE SITTINGS

 

NOTICE OF COMMITTEE SITTINGS 

COMMITTEE ON POVERTY REDUCTION STRATEGY

 

Date:               Wednesday, 28th June 2017

Time:               10:00 a.m.

Venue:             Committee Room 8W (West Wing, 8th Floor, Job 600)

Agenda:           To hold discussions with the Minister for Planning.

 

 

COMMITTEE ON CONSTITUTIONAL, LEGAL AND PARLIAMENTARY AFFAIRS

 

Date:               Wednesday, 28th June 2017

Time:               10:00 a.m.

Venue:             Committee Room 10E (East Wing, 10th Floor, Job 600)

Agenda:           To consider the referral consequent to the statement made by the Hon. Frank Annor-Dompreh on the Scholarship Scheme Administered by the National Scholarship Secretariat.

 

 

 

COMMITTEE ON POVERTY REDUCTION STRATEGY

 

Date:               Wednesday, 28th June 2017

Time:               2:00 p.m.

Venue:             Committee Room 8W (West Wing, 8th Floor, Job 600)

Agenda:           To hold discussions with the Minister for Monitoring and Evaluation.

 

 

COMMITTEE ON POVERTY REDUCTION STRATEGY

 

Date:               Wednesday, 28th June 2017

Time:               10:00 a.m.

Venue:             Committee Room 8W (West Wing, 8th Floor, Job 600)

Agenda:           To hold discussions with the Minister for Planning.

 

 

COMMITTEE ON CONSTITUTIONAL, LEGAL AND PARLIAMENTARY AFFAIRS

 

Date:               Wednesday, 28th June 2017

Time:               10:00 a.m.

Venue:             Committee Room 10E (East Wing, 10th Floor, Job 600)

Agenda:           To consider the referral consequent to the statement made by the Hon. Frank Annor-Dompreh on the Scholarship Scheme Administered by the National Scholarship Secretariat.

 

 

COMMITTEE ON POVERTY REDUCTION STRATEGY

 

Date:               Wednesday, 28th June 2017

Time:               2:00 p.m.

Venue:             Committee Room 8W (West Wing, 8th Floor, Job 600)

Agenda:           To hold discussions with the Minister for Monitoring and Evaluation.

 

 


SUPPLEMENT

 

ANSWER TO PARLIAMENTARY QUESTION

 

 

 


IN THE FIRST SESSION OF THE SEVENTH PARLIAMENT OF THE FOURTH REPUBLIC OF GHANA

 PROVISIONAL ORDER PAPER

 

FOR THE TWENTIETH SITTING OF THE SECOND

MEETING OF PARLIAMENT

THURSDAY, 29TH JUNE 2017

 

BEFORE THE COMMENCEMENT OF PUBLIC BUSINESS

 

1.         PRAYERS

 

2.         CORRECTION OF VOTES AND PROCEEDINGS AND      OFFICIAL REPORT

 

3.         QUESTIONS

 

*38.     Mr. Samuel Okudzeto Ablakwa (North Tongu): To ask the Minister for Trade and Industry the progress of work on the private participation in the future of Volta Star Textiles Limited at Juapong in the Volta Region.

                                                    

*41.     Mr. Magnus Kofi Amoatey (Yilo Krobo): To ask the Minister for Energy what accounts for the charging of estimated electricity bills to postpaid consumers of electricity in the Yilo Krobo and Lower Manya Municipalities.

 

*42.     Mr. Emmanuel Kwasi Bedzrah (Ho West): To ask the Minister for Sanitation and Water Resources what plans the Ministry has to connect Awudome Tsito and its environs to the Kpeve – Ho Water System.

 

*43.     Mr. Emmanuel Kwasi Bedzrah (Ho West): To ask the Minister for Sanitation and Water Resources when the Spanish Debt Swap Water Project for some communities in the Ho West, Ho Central, Adaklu and Agortime-Ziope Districts will be completed.

4.         STATEMENTS

 

 AT THE COMMENCEMENT OF PUBLIC BUSINESS

 

 

5.         PRESENTATION OF PAPERS

 

            The following Paper to be presented:

 

            By the Chairman of the Committee

Report of the Committee of Selection on the re-composition of Committees of the House

 

 

6.         MOTION

 

That this Honourable House adopts the Report of the Public Accounts Committee on the Report of the Auditor-General on the Statement of Foreign Exchange Receipts and Payments of the Bank of Ghana for the first half year ended 30th June 2015.

 

                        (Chairman of the Committee)

 

 

7.         MOTION

 

That this Honourable House adopts the Report of the Public Accounts Committee on the Report of the Auditor-General on the Statement of Foreign Exchange Receipts and Payments of the Bank of Ghana for the second half year ended 31st December 2015.

 

                        (Chairman of the Committee)

 

 

 

 

 

8.         COMMITTEE SITTINGS

 

NOTICE OF COMMITTEE SITTINGS

 

BUSINESS COMMITTEE

 

Date:               Thursday, 29th June 2017

Time:               10:00 a.m.

Venue:             First Deputy Majority Whip’s Conference Room (West Wing, 7th Floor, Job 600)

Agenda:           To determine Business of the House for the Sixth Week.

 

 

COMMITTEE ON EDUCATION

 

Date:               Thursday, 29th June 2017

Time:               1:00 p.m.

Venue:             Committee Room 6W (West Wing, 6th Floor, Job 600)

Agenda:           To discuss the Committee’s programme of activities for the second half of 2017.

 

 

COMMITTEE ON TRADE, INDUSTRY AND TOURISM

 

Date:               Tuesday, 4th July 2017

Time:               10:00 a.m.

Venue:             Committee Rooms 1 & 2 (New Administration Block)

Agenda:           To hold discussions with stakeholders in the port industry.

 

 

Wednesday, 28th June, 2017

Tuesday, 27th June, 2017

Friday, 23rd June, 2017

Thursday, 22nd June, 2017

IN THE FIRST SESSION OF THE SEVENTH PARLIAMENT OF THE FOURTH REPUBLIC OF GHANA

 VOTES AND PROCEEDINGS

MINUTES OF THE EIGHTEENTHSITTINGOF THE SECONDMEETING OF PARLIAMENT

 

TUESDAY, 27THJUNE, 2017

 

 

1.               The House met at one o’clock in the afternoon.   Prayers were read.   The Rt. Hon. Speaker took the Chair.

 

2.               The following Hon. Members were present:

 


1.        

Abban, Alexander Kodwo Kom

(Gomoa West)

2.        

Abdul-Aziz, Mohammed

(Mion)

3.        

Ablakwa, Samuel Okudzeto

(NorthTongu)

4.        

Aboagye, Daniel Okyem

(Bantama)

5.        

Aboagye, George Kwame

(Asene/Akroso/Manso)

6.        

Aboagye, Kwadwo Nyanpon

(Biakoye)

7.        

Acheampong, Bryan

(Abetifi)

8.        

Acheampong, Kwame Seth

(Mpraeso)

9.        

Acheampong, Richard

(BiaEast)

10.     

Ackah, Peter Yaw Kwakye

(AmenfiCentral)

11.     

Ackah, Stephen M. E. K.

(Suaman)

12.     

Ackuaku, Sophia Karen

(Domeabra/Obom)

13.     

Adamah, Patrick Al-Hassan

(SissalaWest)

14.     

Addo, Yaw Frimpong

(Manso-Adubia)

15.     

Adjei, Felicia

(KintampoSouth)

16.     

Adjei, Kwasi Boateng

(NewJuabenNorth)

17.     

Adomako-Mensah, Alex

(SekyereAframPlains)

18.     

Adu-Gyamfi, Mercy

(Akwatia)

19.     

Afeku, Catherine Abelema

(EvalueAjomoroGwira)

20.     

Afenyo-Markin, Alexander Kwamena

(Effutu)

21.     

Afful, Eric

(AmenfiWest)

22.     

Afotey-Agbo, Joseph Nii Laryea

(Kpone-Katamanso)

23.     

Afriyie, Kwaku (Dr.)

(Sefwi-Wiawso)

24.     

Afriye, Nana Ayew (Dr.)

(Effiduase/Asokore)

25.     

Afriyie, Nana Akua Owusu

(AblekumaNorth)

26.     

Agalga, James

(BuilsaNorth)

27.     

Agbeve, Charles

(Agotime-Ziope)

28.     

Agbodza, Kwame Governs

(Adaklu)

29.     

Agyarko, Emmanuel Kyeremanteng

(AyawasoWestWuogon)

30.     

Agyekum, Alex Kofi

(Mpohor)

31.     

Ahiafor, Bernard

(Akatsi South)

32.     

Akyea, Samuel Atta

(AbuakwaSouth)

33.     

Alhassan, Bashir Fuseini (Alhaji)

(Sagnarigu)

34.     

Alhassan, Mumuni

(SalagaNorth)

35.     

Alhassan, Sualihu Dandaawa

(Karaga)

36.     

Alorwu-Tay, Angela Oforiwa

(AfadzatoSouth)

37.     

Amankwah, Collins Owusu

(ManhyiaNorth)

38.     

Ameyaw-Cheremeh, Kwasi

(SunyaniEast)

39.     

Amoah, Osei Bonsu

(AkwapimSouth)

40.     

Amoah, Robert Kwasi

(Achiase)

41.     

Amoakoh, Nana

(UpperDenkyiraEast)

42.     

Amoakohene, Kofi

(Atebubu/Amantin)

43.     

Amoatey, Magnus Kofi

(YiloKrobo)

44.     

Ampem, Thomas Nyarko

(Asuogyaman)

45.     

Ampofo, Twumasi Kwame

(SeneWest)

46.     

Andah, George Nenyi Kojo

(Awutu-SenyaWest)

47.     

Anhwere, Emmanuel Agyei

(Atwima-NwabiagyaSouth)

48.     

Anim, Moses

(Trobu)

49.     

Annoh-Dompreh, Frank

(Nsawam-Adoagyiri)

50.     

Antwi, Eugene Boakye

(Subin)

51.     

Anyimadu-Antwi, Kwame

(AsanteAkimCentral)

52.     

Apaak, Clement A.

(BuilsaSouth)

53.     

Appiah-Kubi, Andy Kwame

(AsanteAkimNorth)

54.     

Appiah-Kubi, Kojo (Dr)

(AtwimaKwanwoma)

55.     

Appiah-Pinkrah, Kwabena

(Akrofuom)

56.     

Arthur, Ahmed

(OkaikweiSouth)

57.     

Asafu-Adjei, Kwame

(Nsuta-KwamangBeposo)

58.     

Asamoa, Yaw Buaben

(Adentan)

59.     

Asemanyi, Kojo

(GomoaEast)

60.     

Ashiamah, Daniel Kwesi

(Buem)

61.     

Asiamah-Adjei, Nana Dokua

(AkwapimNorth)

62.     

Asiamah, Isaac Kwame

(Atwima-Mponua)

63.     

Asiamah, Kwabena Amankwa

(FanteakwaNorth)

64.     

Assibey-Yeboah, Mark (Dr)

(NewJuabenSouth)

65.     

Atta-Mills, Samuel

(Komenda/Edina/Eguafo/Abrem)

66.     

Avedzi, James Klutse

(KetuNorth)

67.     

Ayisi, Barbara Asher

(CapeCoastNorth)

68.     

Baba, Benson Tongo

(Talensi)

69.     

Bagbin, Alban Sumana Kingsford

(Nadowli/Kaleo)

70.     

Bambangi, Sagre (Dr.)

(Walewale)

71.     

Banda, Ben Abdallah

(OffinsoSouth)

72.     

Basoah, Philip

(Kumawu)

73.     

Bawa, Edward Abambire

(Bongo)

74.     

Bedzrah, Emmanuel Kwasi

(HoWest)

75.     

Boamah, Patrick Yaw

(OkaikweiCentral)

76.     

Boateng, Ama Pomaa (Ms)

(Juaben)

77.     

Bobie, Evans Opoku

(AsunafoNorth)

78.     

Bogyako-Saime, Patrick

(AmenfiEast)

79.     

Boniface, Abu-Bakar Saddique

(Madina)

80.     

Botwe, Daniel

(Okere)

81.     

Brako, Kofi

(TemaCentral)

82.     

Buah, Emmanuel Armah-Kofi

(Ellembele)

83.     

Chireh, Joseph Yieleh

(WaWest)

84.     

Chiwitey, Andrew Dari

(Sawla/Tuna/Kalba)

85.     

Cudjoe Ghansah, Comfort Doyoe (Mrs)

(Ada)

86.     

Dafeamekpor, Rockson-Nelson Etse Kwami

(SouthDayi)

87.     

Dahah, Joseph Benhazin

(AsutifiNorth)

88.     

Dakura, Francis Bawaana (Dr.)

(Jirapa)

89.     

Darko, Ohene Assifo

(UpperWestAkim)

90.     

Dauda, Collins (Alhaji)

(AsutifiSouth)

91.     

Dei, Joyce Adwoa Akoh

(Bosome-Freho)

92.     

Dery, Ambrose

(Nandom)

93.     

Dery, Edward Kaale-Ewola

(Lambussie/Karni)

94.     

Djornobuah, Alex Tetteh

(SefwiAkontombra)

95.     

Donkoh, Elvis Morris

(Abura-Asebu-Kwamankese)

96.     

Donkor, Kwabena (Dr.)

(Pru East)

97.     

Duker, George Mireku

(Tarkwa-Nsuaem)

98.     

Effah, Anthony

(Asikuma/Odoben/Brakwa)

99.     

Etu-Bonde, Kwasi

(KintampoNorth)

100. 

Eyiah, Naana

(GomoaCentral)

101. 

Fuseini, Inusah Abdulai B. (Alhaji)

(TamaleCentral)

102. 

George, Samuel Nartey

(Ningo-Prampram)

103. 

Gunu, Muhammed Abdul-Samed

(Savelugu)

104. 

Gyan-Baffour, George Yaw (Prof)

(Wenchi)

105. 

Gyarko, Martin Oti

(TechimanNorth)

106. 

Gyato, Michael Yaw

(KrachiEast)

107. 

Hammond, Kobina Tahir

(AdansiAsokwa)

108. 

Hayford, Ekow

(Mfantseman)

109. 

Hottordze, Alexander Roosevelt

(CentralTongu)

110. 

Humado, Clement Kofi

(Anlo)

111. 

Ibrahim, Abdul-Rauf Tanko

(Yagaba/Kubori)

112. 

Ibrahim, Ahmed

(Banda)

113. 

Iddrisu, Haruna

(TamaleSouth)

114. 

Jabanyite, Samuel Abdulai

(Chereponi)

115. 

Jinapor, John Abdulai

(Yapei/Kusawgu)

116. 

Kankam, Kennedy Kwasi

(Nhyiaeso)

117. 

Karbo, A. N-Yoh Puowele Abayifaa

(Lawra)

118. 

Kini, Geoffrey

(NkwantaSouth)

119. 

Konadu-Yiadom, Charles

(NkoranzaSouth)

120. 

Koomson, Mavis Hawa (Mrs)

(Awutu-SenyaEast)

121. 

Kpodo, Benjamin Komla

(HoCentral)

122. 

Kuganab-Lem, Robert Baba (Dr.)

(Binduri)

123. 

Kum, Ebenezer Kojo

(AhantaWest)

124. 

Kyei Baffour, Eyiah

(LowerWestAkim)

125. 

Kyei-Mensah-Bonsu, Osei

(Suame)

126. 

Laryea, Emmanuel Nii Okai

(Amasaman)

127. 

Mahama, Alima

(Nalerigu/Gambaga)

128. 

Majisi, John

(KrachiNchumuru)

129. 

Mensah, Abena Durowaa

(AssinNorth)

130. 

Mensah, Betty Nana Efua Krosbi

(AframPlainsNorth)

131. 

Mensah, Francisca Oteng

(KwabreEast)

132. 

Mensah, Isaac Adjei

(WassaEast)

133. 

Mercer, Andrew Kofi Egyapa

(Sekondi)

134. 

Mohammad,  Habibu Tijani (Alhaji)

(Yendi)

135. 

Mohammed,  Masawud (Alhaji)

(PruWest)

136. 

Morrison, Cynthia Mamle (Mrs)

(AgonaWest)

137. 

Muniru, Abdul Aziz

(Akan)

138. 

Naabu, Joseph Bipoba

(Yunyoo)

139. 

Napare, Dominic

(SeneEast)

140. 

Nawaane, Mark Kurt (Dr)

(Nabdam)

141. 

Nartey, Ebenezer Nii Narh

(AblekumaCentral)

142. 

Nitiwul, Dominic Bingab Aduna

(Bimbilla)

143. 

Nkansah-Boadu, Mavis

(Afigya-SekyereEast)

144. 

Norgbey, Ernest Henry

(Ashaiman)

145. 

Nortsu-Kotoe, Peter

(AkatsiNorth)

146. 

Nsowah-Djan, Samuel

(UpperDenkyiraWest)

147. 

Ntoso, Helen Adjoa

(KrachiWest)

148. 

Ntow, Mathias Kwame

(Aowin)

149. 

Nuamah, Samiu Kwadwo (Dr)

(Kwadaso)

150. 

Nyindam, Matthew

(Kpandai)

151. 

Ocloo, Linda Obenewaa Akweley

(Shai-Osudoku)

152. 

Odotei, Vincent Sowah

(DadeKotopon)

153. 

Oduro, Derek (Maj. [Rtd])

(NkoranzaNorth)

154. 

Ogajah, Thomas Donkor

(Wulensi)

155. 

Ohemeng-Tinyase, Kwabena

(Kade)

156. 

Opare-Ansah, Frederick

(Suhum)

157. 

Opoku, Eric

(AsunafoSouth)

158. 

Oppong-Nkrumah, Kojo

(Ofoase/Ayirebi)

159. 

Osei, Anthony Akoto  (Dr)

(OldTafo)

160. 

Osei, Gabriel

(Tain)

161. 

Osei, John Frimpong

(Abirem)

162. 

Osei, Kennedy Nyarko

(AkimSwedru)

163. 

Osei-Asare, Abena (Mrs)

(AtiwaEast)

164. 

Osei-Owusu, Eric

(AframPlainsSouth)

165. 

Osei-Owusu, Joseph

(Bekwai)

166. 

Oti, John Kwabena Bless

(NkwantaNorth)

167. 

Otuteye, Christian Corletey

(Sege)

168. 

Owusu-Aduomi, Kwabena

(Ejisu)

169. 

Owusu-Bio, Benito

(Atwima-NwabiagyaNorth)

170. 

Panford, Ato

(Shama)

171. 

Quarm, Joseph Albert

(Manso-Nkwanta)

172. 

Quartey, Henry

(AyawasoCentral)

173. 

Quashigah, Richard Mawuli Kwaku

(Keta)

174. 

Ricketts-Hagan, George Kweku

(CapeCoastSouth)

175. 

Saad, Habib

(Bortianor-NgleshieAmanfro)

176. 

Safo, Sarah Adwoa (Ms)

(Dome/Kwabenya)

177. 

Sandaare, Sebastian Ngmenenso (Dr)

(Daffiama/Bussie/Issa)

178. 

Sanid, Suleman Adamu

(AhafoAnoNorth)

179. 

Sarpong, Kwaku Ampratwum

(Mampong)

180. 

Sekyere, Benjamin Yeboah

(TanoSouth)

181. 

Siaka, Stevens

(JamanNorth)

182. 

Sowah, Della (Mrs)

(Kpando)

183. 

Sulemana, Yusif

(Bole/Bamboi)

184. 

Tampi, Simon Acheampong

(Tatale/Sanguli)

185. 

Tawiah, Augustine

(BiaWest)

186. 

Terlabi, Ebenezer Okletey

(LowerManyaKrobo)

187. 

Titus-Glover, Daniel Nii Kwartei

(TemaEast)

188. 

Tuferu, Mohammed Hardi

(Nanton)

189. 

Twum-Ampofo, Gifty

(AbuakwaNorth)

190. 

Twum-Nuamah, Kwabena (Dr)

(BerekumEast)

191. 

Vanderpuije, Alfred Okoe

(AblekumaSouth)

192. 

Vanderpuye, Edwin Nii Lantey

(Odododiodioo)

193. 

Wireko-Brobby, Bright

(HemangLowerDenkyira)

194. 

Woyome, Kobena Mensah

(SouthTongu)

195. 

Yiadom-Boachie, Henry Yeboah

(TechimanSouth)


 

3.               The following Hon. Members were absent with permission:

 


1.        

Adutwum, Yaw Osei (Dr)

(Bosomtwe)

2.        

Ayariga, Mahama

(BawkuCentral)

3.        

Bayon, Godfrey Tangu

(WaEast)

4.        

Boakye-Yiadom, Patrick (Dr.)

(ObuasiEast)

5.        

Botchwey, Shirley Ayorkor (Ms)

(Anyaa/Sowutuom)

6.        

Cudjoe, Joseph

(Effia)

7.        

Essien, Paul

(Jomoro)

8.        

Ghartey, Joe

(Esikadu/Ketan)

9.        

Marfo, Emmanuel (Dr.)

(Oforikrom)

10.     

Mubarak, Ras

(Kumbungu)

11.     

Oduro, George Boahen

(NewEdubiase)

12.     

Prempeh, Freda Akosua O. (Ms)

(TanoNorth)

13.     

Sawyerr, Queenstar Pokua (Mrs)

(AgonaEast)


 


4.               The following Hon. Members were absent:

 


1.        

Abass, Ridwan Dauda

(SissalaEast)

2.        

Aboagye-Gyedu, Kingsley

(Bibiani-Anhwiaso-Bekwai)

3.        

Adam, Mutawakilu

(Damongo)

4.        

Adda, Joseph Kofi

(NavrongoCentral)

5.        

Adongo, Frank Fuseini

(Zebilla)

6.        

Adongo, Isaac

(BolgatangaCentral)

7.        

Adu, Johnson Kwaku

(AhafoAnoSouthWest)

8.        

Afful, Yaw

(JamanSouth)

9.        

Agyapong, Ken Ohene

(AssinCentral)

10.     

Agyeman-Manu, Kwaku

(DormaaCentral)

11.     

Agyeman-Rawlings, Zanetor (Dr)

(KlotteyKorle)

12.     

Agyenim-Boateng, Kwaku

(BerekumWest)

13.     

Ahenkorah, Kingsley Carlos

(TemaWest)

14.     

Ahi, Sampson

(Bodi)

15.     

Aidoo, William Owuraku

(AfigyaKwabreSouth)

16.     

Akandoh, Kwabena Mintah

(Juaboso)

17.     

Alalzuuga, Albert Akuka

(Garu)

18.     

Amenga-Etego, Rudolf Nsorwinne

(Chiana/Paga)

19.     

Amoako-Attah, Kwasi

(AtiwaWest)

20.     

Appiagyei, Patricia (Ms)

(Asokwa)

21.     

Asante-Boateng, Kwaku

(AsanteAkimSouth)

22.     

Asiamah, Andrew Amoako

(Fomena)

23.     

Awuah, Ignatius Baffour

(SunyaniWest)

24.     

Ayamba, Laadi Ayii (Ms)

(Pusiga)

25.     

Ayeh-Paye, Samuel

(Ayensuano)

26.     

Ayine, Dominic Akuritinga (Dr)

(BolgatangaEast)

27.     

Bintin, Charles Binipom

(Saboba)

28.     

Boar, Solomon Namliit

(Bunkpurugu)

29.     

Boye, Bernard Okoe (Dr.)

(Ledzokuku)

30.     

Braimah, Muhammad Bawah

(Ejura-Sekyedumase)

31.     

Braimah, Salifu Adam

(SalagaSouth)

32.     

Codjoe, Francis Kingsley Ato

(Ekumfi)

33.     

Darfour, Eric Kwakye

(Nkawkaw)

34.     

Darko-Mensah, Kwabena Okyere

(Takoradi)

35.     

Fordjour, John Ntim (Rev.)

(AssinSouth)

36.     

Forson, Cassiel Ato Baah

(Ajumako/Enyan/Essiam)

37.     

Gyamfi, Emmanuel Akwasi

(Odotobri)

38.     

Halidu, Ali Maiga

(DormaaWest)

39.     

Heloo, Bernice Adiku (Mrs) (Dr)

(Hohoe)

40.     

Iddi, Ziblim

(Gushegu)

41.     

Issah, Fuseini

(OkaikweiNorth)

42.     

Jajah, Yussif Issaka

(AyawasoNorth)

43.     

Kpemka, Joseph Dindiok

(Tempane)

44.     

Kwarteng, Kwaku Agyeman

(ObuasiWest)

45.     

Kwetey, Fifi Fiavi Franklin

(KetuSouth)

46.     

Mahama, Naser Toure

(AyawasoEast)

47.     

Mahama, Shaibu

(Daboya/Mankarigu)

48.     

Manu-Adabor, Francis

(AhafoAnoSouthEast)

49.     

Marfo, Nana Amaniampong

(AfigyaKwabreNorth)

50.     

Mensah, Joseph

(Kwesimintsim)

51.     

Mensah, Tina Gifty Naa Ayeley

(WeijaGbawe)

52.     

Muntaka, Mohammed-Mubarak (Alhaji)

(Asawase)

53.     

Ntim, Augustine Collins

(OffinsoNorth)

54.     

Odoom, Abraham Dwuma

(TwifoAttiMorkwa)

55.     

Okyere-Agyekum, Kofi

(FanteakwaSouth)

56.     

Oteng-Gyasi, Barbara

(Prestea/Huni-Valley)

57.     

Owusu-Ekuful, Ursula G. (Mrs)

(AblekumaWest)

58.     

Pelpuo, Abdul-Rashid Hassan (Dr)

(WaCentral)

59.     

Prempeh, Matthew Opoku (Dr)

(ManhyiaSouth)

60.     

Quaittoo, William Agyapong

(AkimOda)

61.     

Quaye, Elizabeth Afoley

(Krowor)

62.     

Sabi, William Kwasi

(DormaaEast)

63.     

Sayibu, Suhuyini Alhassan

(TamaleNorth)

64.     

Suhuyini, Wahab Wumbei (Alhaji)

(Tolon)

65.     

Tetteh, Joseph

(UpperManyaKrobo)

66.     

Tetteh, Joycelyn

(NorthDayi)

67.     

Umar, Alhassan

(Zabzugu)


 

 

 

 

 

 

5.               The Rt. Hon. Speaker read a communication from H. E. the President informing the Speaker and the House of his absence from the country on Sunday, 25th June, 2017 for a working visit to Abuja, Nigeria.

 

The communication also indicated that H. E. the Vice President shall perform the functions of the President during his absence in accordance with article 60(8) of the Constitution.

 

6.               The Rt. Hon. Speaker read a communication from H. E. the President informing the Speaker and the House of his absence from the country from Monday, 26th to Thursday, 29th June, 2017 to pay a state visit  to Lusaka, Republic of Zambia.

 

The communication also indicated that H. E. the Vice President shall perform the functions of the President during his absence in accordance with article 60(8) of the Constitution.

 

7.               The Votes and Proceedings of the Seventeenth Sitting held on Friday, 23rd June, 2017 were adopted as the true record of proceedings.

 

8.               The Official Report of the Fourteenth Sitting held on Tuesday, 20th June, 2017 was also adopted as the true record of proceedings.

 

 

9.               The following Question was asked of and answered by the Hon. Minister for the Interior, Mr. Ambrose Dery:

 

*40        Mr. Kwame Governs Agbodza (Adaklu)

 

The Rt. Hon. Speaker thanked the Hon. Minister for attending upon the House to respond to the Question.

 

 

 

 

 

10.           The following Papers were presented:

 

(a)         By the Hon. Majority Leader & Minister for Parliamentary Affairs, Mr. Osei Kyei-Mensah-Bonsu.

 

Proposed Formula for Distributing the District Assemblies’ Common Fund (DACF) for the year 2017.

 

The Rt. Hon. Speaker referred the Formula to the Committee of the Whole for consideration and report.

 

(b)         By the Hon. Majority Leader & Minister for Parliamentary Affairs, Mr. Osei Kyei-Mensah-Bonsu on behalf of the Minister for Roads & Highways.

 

              Treaty on the Establishment of the Abidjan-Lagos Corridor among the Governments of the Republic of Benin, the Republic of Cote D’Ivoire, the Republic of Ghana, the Federal Republic of Nigeria and the Togolese Republic.

 

The Rt. Hon. Speaker referred the Treaty to the Committee on Roads and Transport for consideration and report.

 

11.           MOTION

 

That this House do now adjourn.

 

(Moved by the Hon. Majority Leader, Mr. Osei Kyei-Mensah-Bonsu and seconded by the Hon. Minority Leader, Mr. Haruna Iddrisu)

 

                                  Question put and agreed to

 

12.           ADJOURNMENT


 


And at a quarter before two o’clock in the afternoon the House was adjourned till Wednesday next at twelve noon.

 

 

 

              EMMANUEL ANYIMADU                                              PROF.  MICHAEL AARON OQUAYE

                                     Clerk                                                                                                     Speaker

S U P P L E M E N T

 

     PUBLIC ACCOUNTS COMMITTEE

 

1.         Opening

 

The Committee met on Tuesday, 27th June, 2017 at 10:10 am and held discussions with officials of SEND-GHANA on the strengthening of budgetary oversight to promote accountability.

 

 The Hon. Chairman, Mr. James Klutse Avedzi presided.

 

2.         Attendance

 

      The following Hon. Members were present:

 

                          i.      Mr. Edward Kaale-Ewola Dery

                        ii.      Mr. Samuel George Nartey

                      iii.      Dr. Samuel Atta-Mills

                      iv.      Mr. Mathias Kwame Ntow

                        v.      Mr. Kwabena Ohemeng-Tinyase

                      vi.      Mr. Kennedy Kwasi Kankam

                    vii.      Ms. Mavis Nkansah-Boadu

                  viii.      Mr. Alexander Kodwo Kom Abban

 

3.        In Attendance

 

                    i.            Mr. Daniel Domelevo                   Auditor-General

                  ii.            Mr. Odame Agyekum                   Audit Service

                iii.            Mr. E. K. Owusu-Donkor             “

                iv.            Ms Aroda Asare Awuku               SEND-GHANA

                  v.            Ms. Harriet N. Agyemang            “

                vi.            Nana Barung Ackah                     “

              vii.             Mr. Samuel Harrison                    Ghana Anti-Corruption                                                     Coalition

            viii.            Mr. Kwesi Boateng-Assumeng     “ 

                ix.            Mr. Inusah Mohammed                Clerk to the Committee

                  x.            Mr. Ephraim Amu                         Assistant Clerk

                xi.            Ms. Elorm Gbadrive                     Parliamentary Service

              xii.            Ms. Grace   Benewaa Opoku        “

            xiii.            Ms. Mary Kottoh                          “

            xiv.            Ms. Latifah Abdul Kadir              “

 

4.         Closing

 

            The meeting was adjourned at 11:30am.

 

 

COMMITTEE OF THE WHOLE

 

1.         Opening

 

The House sat in Committee on Tuesday, 27th June, 2017 at 2:00 pm and considered the Proposed Formula for Distributing the District Assemblies’ Common Fund (DACF) for the year 2017.

 

The Hon. First Deputy Speaker & Chairman, Mr. Joseph Osei-Owusu presided.

 

2.         In Attendance

 

            i.          Ms. Irene Naa Torshie Addo              Administrator,

District Assemblies’ Common Fund

 

ii.         Ms. Cythtia Dagadu                           District Assemblies’

                                                                                    Common Fund

 

 

3.         Closing

 

            The meeting was adjourned at 3:30 pm.

 

 

Tuesday, 27th June, 2017

Friday, 23rd June, 2017

Thursday, 22nd June, 2017

Wednesday, 21st June, 2017




MULTIMEDIA